Bugün Saat 16:37 sularında, Bursa ve İstanbul'dan hissedilen bir deprem meydana geldi. Meydana gelen depremin merkez üssünün marmara denizinde, silivri açıklığında gerçekleştiği belirtildi. Depremin şiddetinin bazı kaynaklara göre 4,7 bazı kaynaklara göre ise 4,8  büyüklüğünde ve yerden 7 km derinlikde gerçekleştiği açıklandı. Deprem yaklaşık 20-30 saniye kadar sürdü.


Yapılan açıklamada; "Marmara Denizi ilçemiz açıklarında meydana gelen 4.8 şiddetindeki deprem nedeniyle hepimize geçmiş olsun. Herhangi bir can ve mal kaybı yoktur. Yaşanılabilecek olumsuzluklar durumunda Silivri Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezimizle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.  0212 736 10 02" ifadelerine yer verildi.


Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz'ın yapmış olduğu açıklamada ise;
"Artık bizim 39 ilçe belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkanı, stratejik planı ortaya koyup artık bu işi eyleme dökmemiz lazım. Silivri Belediyesi olarka kentsel dönüşüm stratejimiz için yola çıktık. Ama bunun İstanbul'a yayılıp bu çekilen MR'ın sonucunda kentsel dönüşümün artık başlaması gerektiğini düşünüyorum ben. 26 Eylül'deki depreme yakın bir bölgeye yakın olduğunu söylüyor uzmanlar. Bu noktada şunu ifade etmek istiyorum. Konuşup unutuyoruz. Bizim artık hızlı şekilde kaynak yaratıp bu kötü binaları dönüştürüp, kötü binaları sağlam binalara çevirmeliyiz. Hem Çevre Bakanlığı'ndan hem İBB'den bir eylem planının hayata geçirilmesini bekliyoruz artık. Silivri'de herhangi bir yıkım, can kaybı yok. Bize ulaşan bir kaybımız yok." ifadelerine yer verildi.


Biz de bu anlamda deprem ve diğer doğal afetlerde hayat kurtarabilecek olan en popüler uygulamaları sizler için bir araya getirdik.


İşte depremde hayat kurtaran mobil uygulamalar;

Deprem Bilgi Sistemi 3.0


Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bu uygulama ile yaşanan son depremler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

112 Acil Yardım Butonu


Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘112 Acil Yardım Butonu’ mobil uygulaması ile bulunduğunuz konuma ambulans çağırmanız mümkün. Bulunduğunuz adresi bilmiyorsanız ya da sesli olarak 112’ye iletebilecek durumda değilseniz bu uygulama hayat kurtarmanıza yardımcı olabilir.


Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

First Aid – IFRC


Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından birlikte hazırlanan bu uygulama, yaralanma durumuna göre hangi ilk yardım metodunu uygulamanız gerektiğini Türkçe olarak anlatıyor. Uygulama buna ek olarak, acil durumlara karşı hangi hazırlıkları yapmanız gerektiğinin bilgisini de içinde bulunduruyor.


Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.