Güncel

Devrim niteliğindeki Blipparsphere teknolojisi piyasada

Lider teknoloji şirketi Blippar bizleri çevreleyen dünya ile ilgili daha derinlikli içerik bilgisi ve tüm ilişkili konuları bir arada sunmak için yapay zeka yeteneklerini genişletiyor.


Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik sayesinde özel bir görsel keşif tarayıcısı geliştiren teknoloji şirketi Blippar, Inc., bugün Blippar uygulaması altında geliştirdiği yeni Blipparsphere teknolojisini piyasaya sürdü.

Blipparsphere, şirketin hali hazırdaki yapay zekayla öğrenme ve bilgisayarla görme yeteneklerini kullanarak, kullanıcının fiziksel ortamı hakkındaki bilgileri derinleştirmek ve kişiselleştirmek için Blippar uygulaması aracılığıyla gerçek bir görsel keşif tarayıcısı sunuyor.

1465478473_1465476289blipparbikezoomvisualdiscoveraiblipparsphere1.jpg

Öte yandan Blipparsphere, bilgi grafik eklentisinin yanı sıra şirketin "her insanın dili ya da eğitiminden bağımsız olarak etrafındakiler hakkında sınırsız bilgiye erişebilmesini mümkün kılan bir dünya yaratma vizyonu"nu ileriye taşıyacak diğer geliştirmelerle birlikte sunuluyor. Blipparsphere deneyimini yaşamak için iOS ve Android üzerindeki Blippar uygulamasını indirmek yeterli.

Blippar Kurucu Ortağı ve CEO’su Ambarish Mitra yaptığı açıklamada; "Blipparsphere’in geliştirilmesi, arama alanında tam bir evrim ve görsel keşif alanında çığır açıcı bir gelişme. Görsel keşif ve bilgisayarla görme teknolojilerini bir araya getirmemiz, artırılmış gerçeklik ile geldiğimiz noktayı ileri taşıyor. Günlük hayatımızda karşılaştığımız görüntüler ve objeler ile ilgili çok daha hızlı ve daha doğru tanıma ile derinlikli kişiye özel içerikler sunma imkanı tanıyor." dedi.

Ambarish Mitra sözlerine şöyle devam etti; "Bugün eklediğimiz güncelleme ile güçlendirdiğimiz yeni keşif özelliği, insanın doğal düşünme hali ile uyum içinde. Herhangi birşeyi blipp’lediğinizde, sizi yeni görüntü ve bilgilerle bağlantıya geçirirken, orijinal obje ya da görüntünün aslında diğer şeylerle nasıl bir bağlantıda olduğunu gösteriyor. Bu özellik, kullanıcıların herhangi bir şey hakkındaki anlık meraklarından hareketle deneyimsel bir yolculuğa çıkmalarına imkan tanıyor. Örneğin, Blipparsphere ile birbiriyle ilgili bir konudan diğer konuya atlarken, sıradan bir su bardağı ile başlayıp, Başkan Obama’nın blipp’inde kendinizi bulabiliyorsunuz. Blipparsphere, sizi çevreleyenler hakkında bilgi edinmek için hem son derece eğlenceli yöntem, hem de sıradan şeyleri bile blipp’leyerek sıradışı gerçekleri ve hikayeleri keşfetmenizi sağlıyor."

1465478496_1465476299blippardogvisualdiscoveraiblipparsphere1.jpg

Blipparsphere Nasıl Çalışıyor?

Herhangi bir objeyi blipp’lediğiniz anda Blippar uygulaması, obje ile ilişkili ve ilgili organik sonuçlardan, markaların desteklediği içeriklerden, markaların, yayınların ve reklamcıların sağladığı artırılmış gerçeklik deneyimlerinden oluşan kusursuz bir "light web" deneyimi sunuyor. Kullanıcılar Blipparsphere ile ilk ilişkiye geçtikleri andan itibaren, kendilerini çevreleyen her şey ve kişisel ilgi alanları hakkındaki konulara yönlendiriliyorlar. Blipparsphere sayesinde öğrenmek, deneyimlemek ve paylaşmak için çok daha güçlü ve yepyeni bir keşif platformu sağlanmış oluyor.

Blippar Türkiye ofisi Ceo'su Zehra Öney ise Blipparsphere ile ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor; "Bugün tüm dünya ile aynı anda ülkemizde de duyurusu yapılan "Blipparsphere" adını verdiğimiz Görsel Bilgi Teknolojisi ile Blippar uygulaması gerçek bir görsel keşif tarayıcısı ve arama motoru hizmeti sunuyor. Herhangi bir objeyi blipp'lediğinizde Blippar uygulaması, obje ile ilgili ve ilişkili organik sonuçlardan, markaların, yayınların ve reklamcıların desteklediği içeriklerden, varsa sağladığı artırılmış gerçeklik deneyimlerinden oluşan kusursuz bir "light web" deneyimi sağlıyor. Blippar ile her insanın dil yada eğitiminden bağımsız olarak etrafındakiler yani fiziksel dünya hakkında sınırsız bilgiye erişebilmesi artık mümkün olacak. Dijital dönüşümün en güçlü yaşandığı ülkelerden birisi Türkiye. Akıllı telefonda internet kullanımında dünyada 2.sıradayız. Türk insanının bu ilgisiyle birlikte "Blipparsphere" uygulaması Türkiye’de daha meraklı, daha araştırmacı ve daha bilgili bir nesil oluşmasına katkı sağlayacağımıza inanıyorum ve bundan dolayı mutluyuz. dedi

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.