Dibin de dibini görmeye hazır olun! - Page 1

Nerede: Mariana Çukuru
Derinliği: 10,916 metre
Zorluk derecesi: 10

İlk defa 1960 yılında Don Walsh ve Jacques Piccard tarafından Trieste adlı bir batiskaf kullanılarak keşfedilen çukur, 2012 yılında ünlü yönetmen James Cameron tarafından daha modern bir keşif denizaltısı kullanılarak tekrar filme alındı. Okyanusların en derin noktasına dalış yapan Deepsea Challenger adlı araç sayesinde bilim dünyası okyanus tabanı ile ilgili paha biçilmez bilgilere ulaşma fırsatı da buldu.

Dibin de dibini görmeye hazır olun! - Page 2

Nerede: İzlanda
Derinliği: 213 metre
Zorluk derecesi: 5

İzlanda'daki bu sönmüş volkan, içeriden keşfedebileceğiniz dünya üzerindeki sayılı volkanlardan bir tanesi. Çekinmenize gerek yok çünkü en son 4.000 yıl önce püskürmüş ve yakın zamanda faaliyete geçeceğine dair bir bilgi yok. Volkanı ziyaret etmek için öyle profesyonel mağaracı falan olmanıza da gerek yok. Kraterin ağzında bineceğiniz asansör ile aşağıya inerek rengarenk kraterin eşsiz manzarasına tanık olabilirsiniz.

Dibin de dibini görmeye hazır olun! - Page 3

Nerede: Güney Afrika
Derinliği: 4000 metre
Zorluk derecesi: 6

Mponeng, Güney Afrika'da yer alan bir altın madeni ve 4.000 metre derinliğindeki bu insan yapısı çukurun dibine ulaşmak tam bir saat sürüyor. Hala aktif olan madenin en dip noktasında ısı 60 derece ve nem de %95 civarında.

Dibin de dibini görmeye hazır olun! - Page 4

Nerede: Güneydoğu Sibirya
Derinliği: 1.637 metre
Zorluk derecesi: 8

Dünyanın en ulaşılmaz mekanlarından biri olan Sibirya'nın en ulaşılmaz köşesinde yer alan Baykal Gölü'nün dibine dalmak profesyonel anlamda mümkün. Hatta 2013 yılında Sochi'de gerçekleşen Kış Olimpiyatları'nın meşalesi burada yakıldı ve Rusya Devlet Başkanı Putin, özel bir denizaltı ile buraya gelerek olaya tanıklık etti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.