Güncel

Digiturk, 4K yayını test etti

Mevcut HD yayınlara nazaran 4 kat daha yüksek görüntü kalitesi sunan 4K test edilirken, hizmetin 2014 yılında başlaması ön görülüyor.

Digiturk, 4K yayını test etti

HD görüntü kalitesine nazaran 4 kat daha iyi görüntüleme sunan 4K televizyonları ağrılıklı olarak CES 2013 etkinliğinde görmüştük. Sony, Samsung, LG ve Sharp gibi sektörün öncü isimleri yüksek kalitede görüntü akışı sunan TV’leri kullanıcıların beğenisine sunuştu. 4K çözünürlüklü televizyonların genel kullanıcı açısından yaygınlaşması için henüz önümüzdeki uzun bir süreç var ancak kimi kuruluşlar şimdiden 4K test yayınlarına başladı.

Bir süre önce ülkemizde test yayının ilk olarak Digiturk tarafından yapılacağı resmi olarak açıklanmıştı. Yayıncı kuruluş, genel müdürlükte düzenlemiş olduğu basın toplantısı ile 4K test yayınından elde edilen görüntüleri basına sundu.
1364961342_digiturk.jpg

Digiturk Eutelsat ile kurulan ortaklık neticesinde sağlanan gelişimin 2014 yılı içerisinde kullanıcılara ulaştırılması hedefleniyor. Tabi yayını izleyebilmek için 4K çözünürlüklü bir televizyonunuz olması gerekecek. Yayıncı kuruluş tarafından açıklanan basın bildirisine aşağıdan göz atabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİ

Türkiye’nin ilk 4K yayını Digiturk’ten

Digiturk, HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlayan 4K için denemelere başladı. Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştiren Digiturk gerekli standartların ve sektörel altyapı oluştuğunda 4K yayınları üyelerine sunmaya başlayacak.

Türkiye’nin ilk ve lider dijital yayın platformu Digiturk, dijital yayıncılık sektöründe bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştirdi. 2 Nisan 2013 Salı günü Digiturk’ün Beşiktaş?ta bulunan Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen test yayını ile 4K kalitesiyle çekilmiş görüntüler ilk kez gösterildi.

Digiturk Ürün Geliştirme ve Operasyon Yayın Sistemleri Yöneticisi Emre Uysal, 4K yayın için gerekli standartların ve altyapının oluşmasının zaman alacağını belirterek bu sürecin bir-iki yıl kadar sürebileceğini belirtti. Digiturk olarak 4K yayın için gerekli altyapıya ve servis gücüne sahip olduklarını belirten Uysal, “4K halihazırda hayatımızda olan bir teknoloji. Bu teknolojiyle çekilen sinema filmleri mevcut. Sinema salonlarındaki teknik imkanlara göre bu prodüksiyonları 2K veya 4K olarak izliyoruz. 4K yayın mevcut standartlar ve altyapı nedeniyle şu anda yalnızca deneysel olarak yapılabiliyor. Şu an için sinyali stüdyo içinde taşıyacak standartlar, iletim ve alıcı standartları henüz oluşmadı. Bu nedenle, ticari anlamda bir uygulama söz konusu değil. Digiturk olarak biz bu servisi bugün itibarı ile sağlamaya hazır durumdayız. Ancak standartların ve gerekli altyapının sektörel olarak hazır olması gerekiyor” dedi.

Stüdyodan TV alıcısına bütün zincir değişecek

4K görüntü 8 milyon piksellik çözünürlükle HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlıyor. Saniyede 50 (interlace) yarım kare yerine saniyede 50 tam kare görüntü sunan 4K teknolojisi, teoride 8 kat daha fazla görüntü verisi oluşturuyor. 4K görüntü ekran oranı HD ile aynı 16/9 formatında. Çok daha büyük ekranlarda görüntü kalitesinden ödün vermeden yayınları izleme olanağı sağlayan 4K ile özellikle spor karşılaşmaları ve özel efektler içeren içeriklerde daha akıcı bir görüntü elde ediliyor. 4K yayın ile birlikte stüdyodan TV alıcısına bütün yayın zincirinde büyük değişiklikler gerçekleşmesi bekleniyor.

Film endüstrisinde 4K ve 8K kamera sistemleri ile çok sayıda film uzun süredir çekiliyor. Çekilen içerikler edit/grafik sistemlerine aktarılıyor ve üzerinde oynanarak son haline getiriliyor. İçerik dijital sinema salonları için 2K veya 4K olarak sunulurken TV yayıncıları için 1080i veya 720p, Blue Ray cihazlar için 1080p formata indirgeniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.