Güncel

Digiturk'ten Dizimag'e dev operasyon! Kapatılmada flaş gelişme!

Dizimag'in kapatılmasının ardındaki 2. isim de nihayet ortaya çıktı!


Saatler ilerliyor, Dizi-Mag hala kapalı!

Dün gecenin geç saatlerinde yetkili isimlerden elde ettiğimiz bilgilere göre Dizimag'in kapatılmasının altında yatan sebepleri yaptığımız haber ile sizlere açıklamış, günlerdir karmaşaya dönen bu işi bir nebze de olsa çözmüştük. Sabahın erken saatlerinde Teknolojioku.com'a özel olarak Digiturk üst yetkililerinden yeni bir açıklama daha geldi. 

Açıklamaya göre geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kapatılmanın ardında Türkiye bazlı olarak Digiturk rol oynuyordu. Warner Bros cephesinden gelen avukatların da Digiturk ile beraber bu operasyonda yer aldığı açıklamaya göre, elde edilen binlerce haksız kazanç, ihlal edilen binlerce telif hakkı sitenin kurucusu sanatçı Umut Akyürek'in kardeşi Ogün Genco Akyürek'in hapis cezası istemiyle tutuklanmasına sebep oldu.

1386923405_digiturk-yeni-logo.png

Yakın zaman içinde gerçekleşen tutuklamada film stüdyolarının yetkisini alan Digiturk avukatları ve Warners Bros cephesinden gelen isimler, Ogün Akyürek'in suç teşkil eden özel bilgisayar ve site bileşenlerine delil olarak el koydu ve sitenin yayın hayatına şuan için son verdi. Tekrar açılması söz konusu olmayacağı anlaşılan site için Genco Akyürek büyük bir soruşturmanın için çekildi. 

Farklı alan adlarından hizmet vermeyi istemişti!

Diğer yandan sitenin kurucusu Genco Akyürek, kapatılmanın ardından Dizimag1, Dizimag2 gibi farklı alan adlarını 9'a kadar bünyesine katarak hizmet vermeye kaldığı yerden devam etmek istemişti. Bütün girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığı site için nihai karar geçtiğimiz günlerde verildi.

Cezası paraya çevrilmeyecek, hapsi isteniyor!

Dünya üzerinde telif haklarını en yoğun şekilde ihlal ederek hiç vergi vermeden milyonları bulan kazancıyla Ogün Genco Akyürek’in mahkeme kararına ısrarla aykırı hareket ettiği için alacağı cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilmeyeceği söyleniyor.

1386882453_xo7j.jpg

Kazandığı rakamlar şaşırttı!

İnternet sitelerinin kullanım oranlarını takip eden Alexa ratinglerine göre dünya klasmanında 1904.cü sırada yer alan Dizimag’ın takribi değeri 8.500.000.-TL olarak belirtilmiş ve günde 536.000 kişinin tıkladığı sitenin günlük gelirinin 7000- Dolar civarında olduğu belirtilmiş durumda.

Digiturk cephesinin üst düzey yöneticilerinden gelen açıklamaya göre, kapatılmada başrol oynadıklarını, yine ihlal edilen binlerce telif hakkına dur diyerek, vergisi verilmeyen binlerce dolar gelirlerin devri ve tazminatı için yasal yollara başvurdukları belirtildi. 

Gelen açıklamanın devamında yer alan 'Dizimag benzeri site çalıştıranlara duyrulur polis yolda çok yakında kapınız çalınabilir.' ifadesi de aynı tarzdan sitelerin, hizmet veren kişilerin ve çalışanlarının biraz başının ağrıyacağına kanıt olarak da söylenebilir.

Dikkat!;

Değerli takipçilerimiz ve haberimizi kullanan siteler, haberimizin kaynağı yukarıda belirtilmiştir, 
haberde kişisel hiçbir yorumumuz ve fikrimiz yoktur, gelen açıklama tamamıyla yukarıdaki şekildedir. Lütfen yorum yaparken bunları göz önünde bulundurun.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.