Dijital hizmetlerdeki gizli ücretlere büyük darbe

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından önerilen yeni bir kural, bazı şirketlerin ödeme sırasında hizmetlerine uyguladığı sinsi ücretleri yasaklayacak.

Dijital hizmetlerdeki gizli ücretlere büyük darbe

Konser bileti satın almaktan tatil kiralama rezervasyonu yapmaya kadar her türlü sürece sızan bu gizli ücretler sebebiyle, tüketicilerin başlangıçta gördükleri fiyatlar çoğu zaman sonunda ödeyecekleri fiyatların yakınında bile olmuyor.

Biden yönetimi, Ticketmaster ve Airbnb gibi şirketlere yöntemlerini iyileştirmeleri için baskı yapıyor ve her ikisi de son zamanlarda ekstra ücretleri konusunda daha fazla şeffaflık sağlama konusunda kararlı. FTC, yaygın aldatıcı taktikleri tamamen yasaklayarak işleri bir adım daha ileri götürmek istiyor. Önerilen kural, hem önceden düzgün bir şekilde açıklanmayan gizli, zorunlu ücretleri hem de tüketicilerin gerçekte ne için daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldıklarından emin olmamalarına neden olan belirsiz "sahte ücretleri" hedefliyor.

Dijital hizmetlerdeki gizli ücretlere büyük darbe

FTC, şirketlerin sıklıkla "oltala-değiştir fiyatlandırmasına ve ücretlerin niteliğini ve amacını yanlış beyan etmeye" başvurmasıyla bu uygulamaların yanıltıcı olduğunu savunuyor. Önerilen kurala göre, işletmelerin bu ek ücretleri reklamı yapılan fiyatlarına dahil etmesi, her bir ücretin ne için olduğunu açıklaması ve herhangi bir geri ödeme olup olmadığını müşterilere bildirmesi gerekecek.

FTC, bu gizli ücretlerinin etkisini değerlendirmek için geçen yıl halkın yorumlarını aldı ve teklifini şekillendirmek için 12.000'den fazla yanıt topladı. FTC Başkanı Lina M. Khan, "Toplam fiyatı gizleyen bu ücretler tüketicilerin en iyi ürün veya hizmeti satın almasını zorlaştırıyor ve dürüst işletmeleri cezalandırıyor" dedi. “Önerilen kural insanlara para ve zaman kazandıracak ve pazarlarımızı daha adil ve rekabetçi hale getirecek."