Güncel

Dijital müzikte paralı dönem başlıyor!

Artık dijital müzikte bedava dönemi sona erdi.

Dijital müzikte paralı dönem başlıyor!

İnternette bedava müzik dönemi artık sona eriyor. İnternette bedava müzik indirme ve dinleme nedeniyle müzik sektörü büyük darbe almış ve zarar etmişti. Artık bu duruma son veriliyor ve dijital ortamlara müzik dinlemek ve indirmek paralı hale geliyor.

Türkiye müzik piyasasına yön veren hak sahiplerinin yaptığı düzenlemeyle 15 Temmuz 2013 itibariyle Türkiye’de dijital müzikte yeni bir dönem başladı. Artık yurtdışında olduğu gibi müzikseverler dinledikleri müziğin maliyetine ortak olacak. Hak sahipleriyle yapılan anlaşmalar gereği yasal servis sağlayıcılar ücretli müzik paketleri oluşturarak müşterilerine satacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Doğan Müzik Genel Müdürü Samsun Demir şunları söyledi: Fikri mülkiyet haklarının yasalar ile korunduğu tüm ülkelerde müzik gibi kültür ürünleri bila bedel tüketilmiyor. Bu eserlerde icracıdan, bestekara, söz yazarından yapımcıya kadar bir çok kişinin emeği var. Biz yapımcılar ve meslek birlikleri olarak bu emeği korumak, bu emeğin karşılığını alacak telif sistemini oturtmak ve müziğin bir değeri olduğunu kabul ettirmek durumundayız. 15 Temmuz 2013’den itibaren yürürlüğü giren yeni modelle bu yönde önemli bir adım atmış bulunuyoruz. Türkiye’de artık bedava müzik dönemi sona ermiştir. Tüm yasal müzik sitelerine şarkıları ücretsiz dinletmeyin dedik. Müzik dinlemek isteyenler artık yurtdışında olduğu gibi ücretli paketlere abone olacak. Servis sağlayıcılar kısıtlı bir deneme süreci dışında abonelerine ücretsiz müzik sunamayacak. Bu kurallar Türkiye’de yasal dijital müzik hizmeti vermek isteyen tüm siteler için geçerlidir.”

1374168041_samsun-demir.jpg

Müzikseverler yasal platformlarda kalmalı”

Bu değişikliğin müzik sektörüne katkı sağlaması için kullanıcıların yasal platformlarda kalması, korsana yönelmemesi ve eskiden ücretsiz dönemde kullandığı dijital kanallardan müzik dinleme alışkanlığını değiştirmemesi gerektiğine dikkat çeken Demir şöyle devam etti:

“Biz müzik sektörünün Avrupa’da olduğu gibi yasal bir zemine oturmasını istiyoruz. Hak sahiplerinin hakları net olarak korunmalı. Bunun için yaklaşık üç yıldır beklediğimiz telif yasasının bir an önce çıkması şart. Bir yandan hak sahiplerine teliflerini ödeyen yasal servis sağlayacılar bir yandan korsan müzik hizmeti verenler büyük bir çifte standart oluştuyor. Bu yasa çıktığı gün Türkiye’de müzik sektörünün hak ettiği büyüme için önemli bir adım atılacak”

Yorumlar
matrix
acayip zarar ediyorlar sorma bir gecede 10binlira kaldiriyorlar orta seviye bir muzisyen cogunun altinda son model arac var ve villada yasiyorlar ne zarar ne zarar yanlis anlamasin kimse kimsenin malinda gozumuz yok ama lakin insanlarin adaletsizligine yakiniyorsun
Cevapla
Avucunu yalar
Cevapla
Misafir
boşa şeyler bunlar ben her turlu bedava muzıgımı indiririm cok cesit siteler var music yandex girip orjinal kalitede çekiyorum hatta müzikleri ..boş boş konuşuyorlar internetten anlamayan adam indiremez eskisi gibi rahat ama o da sozde.kaç çeşit taktikleri var müzik çekmenin ...sanatcılar artık albümleri niye cıkarıyor konserlerde soyleyıp ekstralardaki paraları cebe atmak ıcın.pop sanatcıları paranın gozune vuruyor yazık olan dıger sanatcılar.bu konusan adamda pop sanatcılarının dırektoru.paraya doymuyorlarkı.
Cevapla
Misafir
Bizde bekliyorduk birileri cikip bize parali muzik dinletsin diye bu ülkede herseye havadan vergi veriyoruz bunlar yetmedi bir de bu uyaniklar cikti meydana
Cevapla
Misafir
ezikmiyiz lan biz paramı verecez müziğe
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.