Güncel

Dikkat, 2 milyon Facebook hesabı çalındı!

Sizin de hesabınız tehlikede olabilir!


Zaman zaman Facebook hesaplarının tehlikeye girdiği tarzında haberleri sizlerle paylaşıyorduk, geçtiğimiz saatlerde gelen bu haber ile birlikte Hollanda menşeili olduğu tahmin edilen bir site tarafından 2 milyon Facebook hesabının ele geçirildiği ve hesapların şifreleriyle birlikte internette yayınlandığı ortaya çıktı. 

Daha çok mesajların yayınlandığı bu tehlikeli saldırıyla birlikte milyonlarca kullanıcı ve Facebook kırmızı alarma geçti. Kullanıcı gizliliğini tehdit eden bu olay kısa sürede dünya gündeminin odak konusu oldu. BBC'nin haberine göre kurban kullanıcıların bilgisayarlarına giren zararlı yazılımların topladığı şifrelerden oluşan sitede 2 milyonun üzerinde şifre yer alıyor. Güvenlik uzmanı Graham Cluley konuyla ilgili yaptığı açıklamada "İnsanların yüzde 30 ila 40'ı Facebook'ta kullandığı şifreyi başka hesaplarında da kullanıyor. Bu büyük bir tehlike" açıklamasında bulunurken, Facebook kullanıcıları tedirgin; zira globalde toplanan bu şifrelerin kimlere ait olduğu bilinmiyor.

1386239209_facebook-hack-1.jpg
Bu nedenle Facebook şifrenizi ve hatta kullandığınız şifreyi başka platformlarda kullanıyorsanız bu şifreleri de hemen değiştirmenizde sonsuz fayda var; zira internet üzerinden dünyayla paylaşılan bu şifreler kısa sürede Facebook ve Yahoo kullanıcılarının başını yakabilir. Şifrelerin yayınlandığı siteyi keşfeden Trustwave isimli güvenlik şirketinden yapılan açıklamada zararlı yazılımın botnet aracılığıyla kullanıcıların bilgisi olmadan bilgisayarlara sızdığına dikkat çekildi.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.