Güncel

Dikkat! Beyniniz hacklenebilir!

Araştırmacılar beyin hacklemenin de yolunu buldular!


Berkeley, Oxford ve Cenevre üniversitelerinden uzmanların oluşturduğu bir araştırmacı grubuna göre "Bilgisayar kullanıcılarının beyni okunarak gizli bilgilerine ulaşmak mümkün." Grubun tespiti gerçekten çok ilginç.

Araştırmacılara göre bir cihaz sayesinde bilgisayar kullanıcılarının beyinlerinden bilgilerin hacklenebilmesi hiçte zor olmayacak. Geliştirilen "Emotiv" adlı cihaz bir "beyinbilgisayar ara yüzü aleti" yani el kullanmadan bilgisayar oyunu oynamaya yarıyor.

1346243939_emotiv1.jpg

Denek grubuna "emotiv"i taktıran araştırmacılar, bilgisayar ekranının önünden banka fotoğraflarını, tanıdıklarının isimlerini ve şifreleri geçirmeye başladı. Araştırmada kullanılan deneklerin beyni tanıdık objeler ve bilgiler geçtikçe P300 adı verilen özel bir frekans yaymaya başladı.

Bu frekansı takip eden araştırmacı grup şifreleri çözümledi ve gizli bilgilere ulaşmayı başardı. Yapılan deney yüzde 40 oranında başarılı oldu.

Araştırmacılara göre, sistem özel bilgilerin çalınması amacıyla kullanılabilir. "Emotiv" adlı cihazın satış fiyatı ise 299 dolar.

Yorumlar
insanları dilandirmanin bir yöntemi daha.
aslında baslik şöyle olmalıydı: "dikkat cebiniz hacklenebilir.." daha ne olduğu belli olmayan bir cihaz, bilimsel arastirmalarin bunu ne kadar onayladığı mechul. ama nedense satışa hazır bir ürün!
Cevapla
Sesli güldüm.
Cevapla
adnan
bende beyin yok ozaman sorunda yok bu hackerlar yakinda uzakdan organ dahi calarlar valla
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.