Güncel

Direksiyon başındakilerin telefonlarına bloke!

Yeni geliştirilen bir sistem ile şoförlerin cep telefonu çalışmayacak.


Yeni geliştirilen bir teknoloji sayesinde araç kullananların telefon görüşmesi yapması tamamen engellenebilecek. Hindistan'daki Anna Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırmacıların geliştirdiği yeni bir sistem sayesinde artık hiç kimse araba kullanırken cep telefonu görüşmesi yapamayacak.

Yeni sisteme göre kullandığınız araç hareket halindeyken telefonunuzun sinyali karıştırıcı ile bloke edilecek. Böylelikle arama ve mesajlaşma tamamen engellenmiş olacak. Ancak bu durum sadece şoför için geçerli olacak. Diğer yanında bulunan yolcuların cep telefonu çalışmaya devam edecek.

1341759722_drivingphone.jpg

Kaza riskini azaltmak için yapılan projenin amacı, şoförün telefon kullanmasından dolayı dikkatinin dağılmasını engellemek. Böylece kaza riski de azalmış olacak. Dünyanın her yerinde Araç kullanırken telefon görüşmesi yapmak yasak olmasına rağmen çoğu kişi bu kurala uymuyor. Bundan dolayı da birçok kazalara neden oluyor. Umarız proje hayata geçirilir ve bu risk ortadan kalkar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.