Güncel

DNA ile göz ve saç rengi belirlenebilecek

DNA örnekleri, kişinin saç ve göz rengi hakkında kesin sonuçlar verebilecek.

DNA ile göz ve saç rengi belirlenebilecek

Polonyalı ve Hollandalı bilim adamlarının geliştirdiği yeni yöntemle insan bedeni kalıntılarından alınan DNA örnekleri, kişinin saç ve göz rengi hakkında kesin sonuçlar verebilecek.

Bilim adamlarının HIrisPlex ismini verdikleri analiz yöntemiyle 800 yıl öncesinde yaşamış birinin bile, diş ve kemik kalıntıları üzerinden aldıkları DNA örnekleriyle saç ve göz renginin kesin olarak tespit edilebileceği söyleniyor.

1358247861_dna22d20.jpg

Polonyalı bilim adamı Wojciech Branicki, test sayesinde eski insanların neye benzedikleri, hangi renk saç ve göz rengine sahip oldukları konusunda artık ellerinde kesin veriler olacağını söyledi.

Ayrıca bilim adamı Branicki yaptığı açıklamasında, HIrisPlex'i, 1943'de bir uçak kazasında ölen Polonya Başbakanı Wladyslaw Sikorski'nin üzerinde test ettiklerini de belirtti. Hatta bu test sayesinde, hiç renkli fotoğrafı olmayan Başbakanın, yağlı boya portrelerde çizildiği gibi, gerçekte de sarı saçlı ve mavi gözlü olduğunun doğrulandığı vurgulandı.

Yorumlar
Dunya
muthis bulus
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.