DNA testi artık daha kolay

Yeni geliştirilen çip ile DNA testi bir saatte yapılabilecek.

DNA testi artık daha kolay

Teknoloji sağlık alanında da oldukça ilerlemeler kaydetti. Hastanelere giden insanlar bazı test sonuçlarını günlerce beklemek zorunda kalıyor. Bunlardan biri de DNA testi. Belçika merkezli araştırma enstitüsü IMEC ile birlikte işbirliği yapan Japonya'nın önde gelen teknoloji firması Panasonic, geliştirdiği çip sayesinde, DNA testi sonucu zamanını bir saate indirdi.

Ayrıca uzmanlara göre, bu buluş sayesinde kişisel ilaçların önü de açılacak. Panasonic sözcüsünün bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Geliştirdiğimiz çip, madeni para büyüklüğünde DNA testi için her şeyi içeriyor. Bir damla kan, test için yeterli." dedi.

1366092437_dna.gif

Açıklamada sözcü, genetik olarak geçen hastalıkların, gelecekteki risklerin ve gen kaynaklı hastalıkların tespit edilmesinde kullanılan Tek Nükleit Polimorfizm'in (SNP) kontrolünde belli bir ilacın hastanın tedavisinde kullanıp kullanılmayacağını ve yan etkisi olup olmayacağını belirleyebileceklerini vurguladı. Böylece hastaya gerekli tedavi uygulanmış olacak Hâlihazırdaki testlerin 3-4 gün sürebildiğini hatta bir haftaya kadar da çıktığını söyledi.

Çipe bir damla kanın damlatılmasının ardından çip, bir makinenin içine yerleştiriliyor. Burada kimyasallar ile kan karıştırılıp DNA elde ediliyor. SNP içeren bölümler ayıklandıktan sonra çoğaltılıyor. DNA filtresine gönderilen bu nükleitler üzerinde yapılan araştırmayla sonuç elde ediliyor.