Güncel

Doğalgaz fiyatları yüzde 13 düştü!

Avrupa'da doğalgaz fiyatı bir nebze rahatladı. Ukrayna geriliminin biraz azalmasıyla yüzde 13 seviyelerinde bir fiyat gerilemesi yaşandı. İşte detaylar.

Doğalgaz fiyatları yüzde 13 düştü!

Avrupa'da doğalgaz fiyatları bir nebze rahatladı. Rusya'nın, Ukrayna sınırındaki bazı birliklerin geri dönmeye başladığını duyurması sonrası olumlu gelişmeler yaşandı. Bu duyuruların ardından Avrupa'da doğalgaz fiyatlarında gerileme yaşandı.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası da önemli bir hamle yaptı. TTF'de işlem gören mart vadeli kontratları fiyatı yüzde 15 geriledi.

Doğalgaz fiyatları yüzde 13 düştü!

doğalgaz

Global anlamda yaşanan gelişmeler doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarına direkt olarak yansıyor. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlik de bir süredir fiyatlara yansıyor. Her yeni gelişme de beraberinde farklı bir sonuç doğuruyor.

Dün 83,60 Euro'ya kadar yükselen mart vadeli doğalgaz kontratları, günü 80,77 Euro seviyesinde tamamlamıştı. Doğalgaz fiyatı, bugün dünün kapanışına göre yüzde 15 düşüşle 68,50 Euro'dan işlem görmeye başladı.

Avrupa, tükettiği doğalgazın yaklaşık yüzde 40'ını Rusya'dan ithal ediyor. Dolayısıyla bu bölgede yaşanan her gerginlik de sadece o bölgedeki insanları değil dünya nüfusunu etkileyebiliyor. Rusya ise gazını kıtaya ağırlıklı olarak Belarus ve Polonya üzerinden geçen Yamal-Avrupa, Baltık Denizi'ni kullanan Kuzey Akım boru hatları ve Ukrayna üzerinden gönderiyor.

İki taraf arasındaki gerginlik daha ne kadar sürecek ya da ne tarz sonuçlar doğuracak bilinmez ancak doğalgaz fiyatlarının ardından akaryakıtta bir iyileşme olması herkese rahat nefes aldıracaktır.

Yorumlar
Cenk
30 lira artıyor, 10 lira düşüyor, 20 artıyor, 10 düşüyor çok mantıklı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.