Doğru olmayan efsaneler-1 - Page 1

Söylenen: 1914 yılında savaş katılmadan önce bir çocuk, bisikletini bir ağacın yanına koydu. Hiçbir zaman geri dönmeyen çocuğun bisikleti ise ağacın büyümesi ile bu şeklini aldı. Doğrusu: Muhtemelen uydurulan bu olayın ilham kaynağının ise içinde benzer bir hikaye olan ve Berke Breathed isimli çocuk kitabı yazarı tarafından yazılan bir hikaye kitabından olduğu düşünülüyor.

Doğru olmayan efsaneler-1 - Page 2

Söylenen: Sol taraftaki fotoğraf( Ben hem Gandalf'ım hem de Magneto. Buna alışın! ) Doğrusu: Fotoğrafın aslı ise sağ taraftaki fotoğraf ( Bazı insanlar eşcinseldir. Buna alışın! )

Doğru olmayan efsaneler-1 - Page 3

Söylenen: Álvaro Múnera isimli matador boğa güreşi sırasında bu yapılanların acımasızlık olduğunu düşünüyor ve bir köşeye çekilip oturuyor. Doğrusu: Álvaro Múnera gerçekten de bu yapılanların acımasızlık olduğunu düşünen bir matador. Henüz 18 yaşındayken bir boğa güreşi sırasında sakatlanıyor ve kariyeri bitiyor. Fakat resimdeki kişi Alvaro Munera değil, Francisco Javier Sánchez Vara isimli başka bir matador. Bu hareket ise yukarıda anlatıldığı gibi bir hikayeye sahip değil. Aksine, bu hareket bir şov unsuru ve boğadan korkmadıklarını göstermek adın matadorlar tarafından yapılıyor.

Doğru olmayan efsaneler-1 - Page 4

Söylenen: Eğer siz ATM'den para çekerken, bir hırsız sizi soymak isterse, şifrenizin tersini - yani şifreniz 1234 ise 4321 gibi - ATM'ye girin. Bu sayede para ATM'ye sıkışacak ve polislere haber gidecek. Doğrusu: Zamanında bu tarz belli başlı çözümler düşünülmüş ve hatta geliştirilmeye çalışılmış olsa da hiç bir zaman uygulanamadı. Böyle bir panik kodunun olması mantıklı gözükse dahi, uygulama da sıkıntı çıkacağı aşikar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.