Güncel

Dolandırıcılar bu sefer de Gmail üzerinden milleti dolandırıyor

Dolandırıcıların insanları kandırmak ve paralarını almak için uyguladıkları taktiklerin sonu gelmiyor. İşte Gmail üzerinden gerçekleştirilen son dolandırıcılık yöntemi.

Dolandırıcılar bu sefer de Gmail üzerinden milleti dolandırıyor

Google çalışanlarını taklit eden dolandırıcılar, bir kez daha internette dolaşıyor ve Gmail dolandırıcılığı ile masum kullanıcıları hedef alıyor. Tuzak ne mi? Kullanıcılara, arama motoru devi Google'ın platformunda 18,25 milyarıncı araştırmacı olarak bir ödül kazandıklarına dair sahte bir e-posta bildirimi gönderiliyor. E-posta konu satırı "Çevrimiçi Ödül Programı" olarak belirleniyor ve kullanıcıların ödüllerini almak için bir bağlantıya tıklamaları için kandırıyorlar.

İnsanların dolandırıcılığa düşmesi kolay görünüyor. Sonuçta kim ödül kazanmak istemez ki? Ancak önemli olan Google'ın kullanıcıları arama motorunu kullanmaları için ödüllendirmemesi olduğunu unutmamak gerekiyor. E-postaya dahil edilen bağlantı, kullanıcıları kişisel verilerini ve kimlik bilgilerini vermeye kandıran sahte bir kimlik avı web sitesine yönlendiriyor ve onları kimlik hırsızlığı ve mali dolandırıcılık riskine maruz bırakıyor.

Dolandırıcılar bu sefer de Gmail üzerinden milleti dolandırıyor

Bu dolandırıcılık yeni değil ve bir süredir dolaşımda. Hala yaygın olması, siber suçluların insanları hala aldatmayı başarabildiklerini gösteriyor. Kişisel bilgilerin çevrimiçi olarak kolayca erişilebilir olduğu bir dünyada, aldığımız mesajlar ve tıkladığımız bağlantılar konusunda dikkatli olmak daha önemlidir.

Bu dolandırıcılık, Google'ın kullanıcılarına, web'de gezinirken dikkatli olmaları ve herhangi bir şüpheli şeyi bildirmeleri konusunda uyarıda bulunması için bir uyarı yayınlamasına neden oldu. Bu, Google'ın böyle bir uyarı yayınlamasının ilk kez olmadığı ve muhtemelen sonuncusu olmayacağı anlamına geliyor.

Bu gibi dolandırıcılıklara düşmekten kaçınmanın en iyi yolu, ödül kazandığınızı iddia eden veya kişisel bilgilerinizi isteyen herhangi bir mesaj veya e-postaya şüpheyle yaklaşmaktır. Her zaman e-postanın ve göndericinin doğruluğunu doğrulayın. Unutmayın, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyle değildir. Uyanık kalın ve güvende kalın.

Yorumlar
koyun
hadi adem yoksa adınımı değiştirdin dolandırıcı senmiş gibi her şeye maydanoz olma
Cevapla
Adem
Kullanıcılar herşeye lapin balığı gibi. Tıklarsa olacağı budur kimse kimseye bedava bişi vermez. Uyanık olun herşeye tıklamayın hiç birzamanda kişiler bilgilerinizi. Hiçbiryerde yada hiçbir yere paylaşmayın söylemeyin
Cevapla
nur
her taraf dolandırıcı olmuş bakırköyün enbüyük dersanesi benim diye öğretmen kızı kandırp işsiz adam onun maaşıyla geiniyordu benimkinide harcadım seninkinide harcadım yetmiyor demiş evime eşiyle misafir gelen Mali şubeden arıyorum diye beni dolandırmaya kalktı kısa kes ne istiyorsun deyince hemen kapattı salağı sesiinden tanıdım telefon numarası ödür telefonda göründü
Cevapla
nur
turgut özal zamanında ne kiralar ne ekonomi ne zamlar nede maaşlara yapılacakzamlar konuşulmazdı turgut özal benim memurum işcim işini bilir yolunu bulur derdi bu hoşgörü sonunda millet yolunu buldu yolsuzluklar çoğaldı
Cevapla
askinmistikofficial
2 saat önce banada böyle mesaj geldi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.