Güncel

Dolar aldı başını gidiyor! Kurlarda son durum ne?

Dolar kurundaki artışlar yeni aya girdiğimiz ilk günde de sürüyor. Daha önce 12 TL skalasına gelerek rekor kıran dolar 14'ü görerek yeni bir rekor kırdı. İşte detaylar.

Dolar aldı başını gidiyor! Kurlarda son durum ne?

Dolar/TL kurundaki çalkalanmalar bir süredir vatandaşın canını sıkacak türden. Merkez Bankası'nın Kasım ayında faizi indirmesiyle artmaya başlayan dolar yeni bir rekor daha kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamalarla dolar yeni bir rekora daha imza attı. Erdoğan, faizi de enflasyonu da indirmekte kararlı olduğunu açıkladı. Bunun ardından dün akşam saatlerinde dolar 13,95 lira ile yeni tarihi zirvesini gördü. Dolar/TL, gece boyu 13 liranın üzerinde seyrederken sabah saatlerinde 13,30-13,50 bandında karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda euro da rekor kırdı. Euro 15,30 bandında işlem görüyor.

Dolar aldı başını gidiyor! Kurlarda son durum ne?

dolar

Erdoğan, "Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz" “Biz kur faiz enflasyon sarmalında yaşamayacağız”. “Yatırımı ve üretimi engellemelerine de müsaade etmeyeceğiz. Biz bu sarmaldan çıkacağız. Bu sarmaldan çıkmamızı istemeyenler kur oyunları ile bizi yeniden bu oyuna çekmeye çalışıyorlar. Bu kez bunu başaramayacaklar. Ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma aşamasına gelmiştir ve artık buradan dönmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamalarından sonra dolar ve euro, Türk Lirası karşısında rekor seviyelere çıktı. Aralık ayında Merkez Bankası'nın faiz oranlarını bir daha düşürmesi de muhtemel. Yeni yıla girerken durumların ne olacağı belirsiz diyebiliriz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın. 

Yorumlar
Riza
Dolar başını alıp gitmiyor, Türk lirası tepe takla gidiyor ve tarihinde görmediği hızda değer kaybediyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.