Güncel

Dolar düştü ama akaryakıt fiyatları ne durumda?

Akaryakıt fiyatlarında dolar ile birlikte yeni bir döneme giriliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bugünden itibaren ürünlerin fiyatlarında bazı değişiklikler olacak. İşte detaylar.

Dolar düştü ama akaryakıt fiyatları ne durumda?

Dolar kurunda yaşananlar Türkiye'nin gündeminden düşmüyor. Resmi Gazete'deki Cumhurbaşkanı kararına akaryakıt fiyatlarına ne olacağı belli oldu. Akaryakıt fiyatlarında kura bağlı olarak gerçekleşmesi beklenen indirim ÖTV tutarına eklenecek. Yani, akaryakıt fiyatlarında ÖTV matrahına ulaşana kadar indirim söz konusu olmayacak.

Yarın benzin ve motorinde 2 lira, bugün LPG'de 1,10 TL indirim beklentisi mevcuttu. Ancak indirim için kalan ÖTV marjı Benzinde 2,53 TL, Motorinde 2,05 TL, LPG'de 1 TL. Bu durumda sadece LPG'de 10 kuruş indirim gerçekleşecek.

Dolar düştü ama akaryakıt fiyatları ne durumda?

dolar

Yeni alınan karara göre, akaryakıt ürünlerinde ÖTV, ürünlerin döviz cinsinden fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacak. Fiyat indirimleri yeni karara göre pompaya yansımayacak. Onun yerine ÖTV'ye yansıyan bir indirim söz konusu olacak. 

Dolar kurundaki çalkantılar uzun süredir akaryakıt fiyatlarına yansıyordu. Dolar kurunda uzun süredir yükselen fiyatlar akaryakıta da yansıyordu. Her akşam akaryakıta yeni bir zam gelmesine alışmıştık. Doların 18'e kadar yükselip aniden bir düşüş yapmasıyla fiyatlarda da düşüş bekleniyordu. Ancak yapılan zamların geri alınması yükselmesi kadar hızlı olmadı.

Bu açıdan akaryakıta da indirim yapılmaması araç sahiplerini üzebilir. Dolar kurundaki çalkantılar ve asgari ücret açıklamaları ile gündem oldukça yoğundu. Asgari ücretin en alt seviyesinin 4250 TL olarak açıklanması da akaryakıt kullanan vatandaşı pek memnun etmemişti. Ancak hal böyle olsa da dolara yapılan müdahale ile kısa süreli bir soluk alındı. Tabi bu müdahale akaryakıt fiyatlarında da indirim olarak karşımıza çıksaydı vatandaş daha rahat bir nefes alabilirdi.

Yorumlar
Tanju GENÇ
Dolar yükseldi zam geldi, dolar düştü fiyat düşmedi bir kere bir idareciliğiniz, bu da bizden olsun dediğiniz olsun :) dünya yansın aman sizin samanlık yanmasın
Cevapla
Çetin Bayraktar
Vatandaşa geçmiş olsun, açılan şemsiye kapanmaz derler, adamlar bir litre benzini bir dolar yapmak istiyorlar, fiyatlar düşecek diye bekliyenler hayal âleminde yaşıyorlar...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.