Dolara büyük darbe! Ciddi anlamda dibi görebilir!

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında 50.7 milyar dolarlık yeni bir anlaşmanın yapıldığı açıklandı. İşte detaylar.

Dolara büyük darbe! Ciddi anlamda dibi görebilir!

Körfez ülkelerini ziyaret etmeye devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son durağı BAE olmuştu. BAE ziyaretinde oldukça önemli toplantı ve görüşmeler yapan Erdoğan, yapay zeka, savunma sanayii, enerji ve ulaşım alanlarını kapsayan bir anlaşmaya imza attı. Söz konusu anlaşmanın detayları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verildi. Bu açıklamada bahsi geçen anlaşmaların toplamda 50.7 milyar dolar değerinde olduğuna vurgu yapıldı.

50.7 milyar dolar yolda! Türkiye ve BAE anlaştı!

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün (19 Temmuz) gerçekleştirdikleri Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretleri vesilesiyle Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında muhtelif alanlarda 13 belge imzalanmış ve kabul edilmiştir."

"Bu çerçevede iki taraf, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı’nın başkanlık edecekleri bir 'Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey' kurma konusunda mutabakata varmışlardır. Söz konusu Ortak Mutabakat’la Birleşik Arap Emirlikleri’yle ilişkilerimiz stratejik ortaklık seviyesine çıkartılmıştır."

"Enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, gıda, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayii, yapay zeka ve ileri teknolojiler gibi alanlarda mevcut iş birliğinin derinleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Söz konusu alanlarda imzalanan anlaşmaların toplam tutarı 50.7 milyar dolardır."