Güncel

Dragon görevini başarıyla tamamladı!

Dragon, NASA ile hizmet anlaşması yapan bir Amerikan şirketine ait ve yörüngeye gönderilen ilk özel uzay aracı olma özelliğine sahip.

Dragon görevini başarıyla tamamladı!

Dragon uzay aracı, ilk görevinden yüzünün akıyla çıktı. Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrıldıktan sonra dönüş yolculuğuna başladı. Dünya yörüngesine girdikten sonra kapsül, paraşütlerini açarak Meksika açıklarına sorunsuz bir şekilde iniş yapmayı başardı.

1338496453_85317.jpg

Dragon, NASA ile hizmet anlaşması yapan bir Amerikan şirketine ait ve yörüngeye gönderilen ilk özel uzay aracı olma özelliğine sahip. Araç, 25 Mayıs'ta Uluslararası Uzay İstasyonu ile kenetlenmişti.

Dragon'daki yaklaşık yarım tonluk malzeme 5 gün 16 saat 5 dakika kenetli kalarak istasyona aktarılmıştı. İstasyon'a yapılacak ticari ikmal seferleri, Amerikan uzay mekiklerinin geçen yılsonunda emekliye ayrılmasıyla, büyük önem arz ediyor.

NASA'nın anlaşma yaptığı 2 özel şirketten birine ait olan Dragon uzay aracının görevini başarı ile tamamlaması uzay taşımacılığında yeni bir dönem mi başlıyor düşüncelerine sebep oldu. Bundan böyle Dragon'un Uluslararası Uzay İstasyonu'na düzenli olarak ikmal seferleri yapacağı düşünülüyor.

NASA, ikmal taşımacılığından çekilip Mars'a ekip göndermek gibi daha zorlu işlerle ilgilenecek görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.