Gaz reaksiyonları tahmin edilemeyecek kadar çok hidrojenin uzaya salınmasına sebebiyet verecek. Hidrojen gazı ise Türkiye saatiyle 09.50'de Güneş’e temas edecek. Güneş ile temasa giren büyük miktardaki hidrojen gazı Güneş’te büyük bir patlamanın meydana gelmesine yol açacak. Patlama nedeniyle Güneş’in yüzeyinin sıcaklığı bir anda 9 bin santigrata çıkacak. Güneş, sıcaklığı çekirdeğine doğru emerek patlamayı durduracak. Sıcaklıktaki ani artışla güneş mavimsi bir renge dönecek.

Aslında bu olayı iddiadan da bir adım öteye götürdüler ve bu yanlış haberin geçerliliğini artırması adına yanına bir de ‘Açıklama NASA tarafından doğrulandı’ cümlesini iliştirdiler. NASA ise konu hakkında gelen mesajlara cevaben, iddianın doğruluk payı olmadığını belirterek böyle bir durumun yaşanmayacağını açıkladı.

Peki, bilimsel olarak bu iddialar ne kadar gerçekçi?

Evren hakkında çok fazla bilgi sahibi olmasak da evrende bildiğimiz hiçbir değişken, yüksek kütlelere sahip olan hiçbir yıldızı ki buna Güneş de dahil belli süreler içerisinde anlık olarak söndüremez, karartamaz veya yaydığı ışığı azaltamaz ya da artıramaz.

Bu denli büyük değişimlerin gerçekleşmesi için bu yıldızların büyük bir karadelik tarafından yutulması gerekir, ki bu bile anlık bir şey değildir ve yıldızın tamamen sömürülmesi binlerce yıllık bir süreç alır. Yıldızlar, hele ki çapı 1,4 milyon km olan Güneş çok büyük yapılardır ve parlaklığında değişim olabilmesi için onlarca Jüpiter kütlesinde gazın yıldızın çevresini sarması gerekir. Bu olsa bile, parlaklık değişimi Dünya gökyüzünü “karartabilecek” kadar fazla olamaz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.