Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünüyor? - Page 1

Gerçekte olan

Ancak gerçekte görünüm böyle. Afrika'nın yüzölçümü 30.2 milyon kilometre kareyken, Kanada sadece 9.1 milyon kilometre karelik bir alan sahip. Kanada'nın bütün topraklarını Afrika kıtasının içine sığdırabiliyorsunuz. Rusya'yı da. Çin'i de, ABD'yi de.

Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünüyor? - Page 2

Peki neden böyle?

Peki nasıl oluyor da Rusya ya da Kanada Afrika'dan daha büyükmüş gibi görünüyor? İşin sırrı haritada. Yukarıda resmini gördüğünüz Gerardus Mercator olarak da bilinen Hollandalı kartograf Geert de Kremer bütün bunların sorumlusu.

Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünüyor? - Page 3

Dünyayı düz zemine aktarma problemi Belçikalı Kremer'in yani Mercator'un harita projeksiyonu dünyayı bir düzleme aktarabilmek için en etkili yöntem oldu.

Dünya haritasında Rusya neden Afrika'dan daha büyük görünüyor? - Page 4

Ekvator'a yaklaştıkça...

Bu projeksiyona göre enlemler arasındaki açıklıklar, herhangi bir yerdeki küçük bir sahada ölçek, bütün istikametlerde aynı kalacak şekilde tayin ediliyor. Merkator'ün yöntemiyle yapılan haritalarda sadece Ekvator çizgisine yakın olan bölgeler gerçek yüzölçümlerine yakın olarak çizilebilir. Kutuplara doğru gittikçe şekiller bozulmaya başlar. Bu nedenle Rusya, Kanada gibi ülkeler haritada büyük yer kaplarken Afrika kıtası ekvator çizgisine yakınlığı nedeniyle bu ülkelerden daha geniş yüzölçümüne sahip olmasına rağmen daha küçük görünür.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.