Güncel

Dünya Kupası ilk kez kışın oynanacak

FIFA, Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası’nın Kasım-Aralık döneminde oynanacağını açıkladı.

Dünya Kupası ilk kez kışın oynanacak

Futbolun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası'nın Katar’da düzenlenecek olması beraberinde birçok soru işareti getirmişti. Zira Dünya Kupası bugüne kadar her zaman yaz aylarında düzenlendi ve bu mevsimde Katar’da sıcaklık 45-50 dereceleri buluyor. İlk gelen bilgiler turnuvanın ocak-şubat döneminde oynanacağı yönündeydi ancak konuya ilişkin FIFA'dan gelen resmi açıklama 2022 Dünya Kupası takvimini netleştirdi. 

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’den (FIFA) 2022 Dünya Kupası’nın 21 Kasım-18 Aralık tarihleri arasından oynanacağını resmen duyurdu. 28 gün sürecek turnuvanın final maçı Katar’ın her yıl “Ulusal Gün” olarak kutladığı 18 Aralık tarihinde oynanacak. Final maçının 86.250 kişilik Lusail Iconic Stadyumu’nda oynanması bekleniyor.

1443211356_1.jpg

Turnuvaya ilk kez bir Orta Doğu ülkesi ev sahipliği yapacak ve Dünya kupası ilk defa kışın oynanacak. Katar 28 gün sürecek Dünya Kupası organizasyonu için 11 adet lük ve büyük stadyum inşa edecek. Dünya Kupası çevre, altyapı ve diğer düzenlemelerle birlikte Katar’a tam 200 milyar dolara mal olacak. Katar, 2022 Dünya Kupası organizasyonu için Avustralya, Japonya, Güney Kore ve ABD ile yarışmıştı. 

2022’de birçok ülke Dünya Kupası takvimi nedeniyle liglerdeki maç takvimini değiştirmek zorunda kalacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.