Güncel

Dünya makina devleri Ekim’de İstanbul’da buluşacak

Yeni sanayi devriminin öncü makinaları MAKTEK Avrasya 2016’da sergilenecek.

Dünya makina devleri Ekim’de İstanbul’da buluşacak

Türkiye’nin stratejik sektörleri arasında yer alan “makina" ve “takım tezgahları”nı temsil eden iki büyük meslek örgütü TİAD ve MİB tarafından düzenlenen MAKTEK Avrasya 2016 için geri sayım başladı. Dünya Ekonomik Formu dâhil olmak üzere son yılların en önemli konuları arasında yer alan Endüstri 4.0’ın öncü makinaları, dünya makina devleri tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece İstanbul’da tanıtılacak. Sanayiyi bekleyen büyük dönüşümün “Endüstri 4.0 ve Geleceğin Akıllı Üretim Mühendisliği” sloganıyla 14 salon, 120 bin metrekare alanda; makine, robot ve insan etkisiyle aktarılacağı organizasyonun bu yıl 1.5 milyar dolarlık iş hacmi yaratması hedefleniyor.

1471342058_1471331091maktekavrasyalogo.jpg

75 ÜLKEDEN 70 BİNİ AŞKIN SEKTÖR PROFESYONELİNİ AĞIRLAYACAK

Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında “Makina” ve “Takım tezgâhları” sektörünün stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Bu yıl Türkiye dahil 75 ülkeden 70 bini aşkın sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturacağımız MAKTEK Avrasya 2016, hem sektörün dünyaya duyurulmasında hem de yeni sanayi devrimiyle tüm sektörleri bekleyen gelişmelerin tanıtılmasına ev sahipliği yapacak” dedi.

Fuara; Türkiye ile birlikte Almanya, İspanya, Çin, Tayvan, Hindistan, Güney Kore, Japonya, İtalya, İngiltere gibi sektörde söz sahibi 30’u aşkın ülkeden katılımcının yenilikçi ürünlerini sergileyeceğini söyleyen Ersözlü şunları kaydetti:

“İki yılda bir düzenlediğimiz Avrasya Bölgesi’nin en büyük organizasyonunda bir önceki dönemde 1378 firma ve firma temsilcisi katılmıştı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı desteği ile 30’un üzerinde yabancı misyon ve temsilciliğin desteğinden güç alarak gerçekleştirdiğimiz tanıtım çalışmalarıyla 1.500’e yakın markanın ürünleri ilk kez tanıtılacak. Fuarda ön plana çıkacak en önemli gündem maddesi ise Endüstri 4.0 olacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için yeni fırsatlar yaratacak olan Endüstri 4.0’ın sağlayacağı avantajlar, kurumlara sunacağı üretkenlik, ciro artışı, yatırım, iş gücü, teşvik, Endüstri 4.0’a geçiş için ihtiyaç duyulan teknolojik sistemler, eğitim konuları, seminer ve toplantılarla alanında uzman isimlerce aktarılacak. Ayrıca katılımcı ve ziyaretçiler, alım heyetleri ile fuar süresince farklı iş imkânları oluşturmak, yeni pazarlara açılmak için ‘Fuar Özel Ziyaretçi Programı’ kapsamında toplantılar gerçekleştirebilecek. Makina ve teknoloji fuarcılığı konusunda özel deneyim ve uzmanlık isteyen, kendine özgü özellikleri olan MAKTEK Avrasya 2016’nın, TÜYAP deneyimi ile bu yıl da önemli başarılara imza atacağına inanıyoruz.”

Sektörde ve üretimde küresel fırsat kapılarını aralayacak olan MAKTEK Avrasya 2016’da CNC, universal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak, kesme ekipmanları, kaynak makinaları, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri sergilenecek.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.