Asteroid madenciliği

Dünyadaki birçok kaynağın tükenmekte olduğu düşünüldüğünde, karşımıza çıkan çözümlerden bir tanesi, asteroidlere ulaşmak. Tam olarak bunu amaçlayan Planetary Resources, dünyaya yakın, ticari değer taşıyan asteroidleri tanımlamayı planlıyor.

Nükleer füzyon

İnsanoğlu iki çok sıcak atomun çarpışarak bir atomu oluşturmasının ardından ortaya çıkan enerjiyi kontrol edebilirse, enerji sorunumuz sonsuza kadar çözülmüş olacak. Ancak Profesör Brian Cox'un birkaç sene önce söylediği gibi zil seslerine nükleer füzyonla ilgili araştırmalardan daha çok para yatırmış durumdayız.

Bazılarına göreyse Fransa'daki ITER veya ABD'deki Lawrence Livermore gibi çok yüksek bütçeli denemelerin aksine, küçük çaplı denemeler daha faydalı olacak. Bu küçük çaplı denemelerden bir tanesi ise, Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'un desteklediği General Fusion.

Akıllı şebeke

Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre global elektrik tüketimi, her sene yüzde 2 artıyor. Nüfus artışıyla birlikte 2050'deki elektrik tüketimimiz, ikiye katlanabilir.

Bugün ortaya çıkmaya başlayan akıllı elektrik şebekeleri ise enerji üretimini gerçek zamanlı olarak ayarlayarak, enerji israfının önüne geçebilir.

Elektrikli otomobiller

Bugün elektrikli otomobillerin önündeki en önemli engel "menzil kaygısı" - bu sorunun çözümü ise pil teknolojisinin gelişmesine bağlı. Bosch ise 2020'de pil kapasitesini iki katına çıkarabileceğine inanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.