3. “Türlerin Kökeni”, Charles Darwin: Ülkemizde “insanın atası maymun mudur?” gibi popüler ve gündelik tartışmalarca heba edilse de Darwin’in kitabı bugün bilim çevrelerince yasa olarak görülen biyolojik evrim kuramını ilk kez sitemli biçimde ortaya koymuştur. 1859 yılında yayımlanan kitap, Darwin’in özellikle Galapagos Adaları’nda yoğunlaşan 5 yıllık araştırma gezisinin ürünüdür. Kitap yayımlandığı dönemde büyük gürültü kopardı. Özellikle dinî çevrelerin tepkisini çekti. Bilim ve felsefe dünyasında ise büyük yankı ve heyecan uyandırdı. Marx, “Türlerin Kökeni” için Engels’e şöyle diyordu: “İşte bizim tarihsel düşüncemizin biyolojik temeli.”

4. "Gök Kürelerin Dönüşleri Üzerine”, Nicolaus Copernicus: Bugünkü evren görüşünün şekillenmesinde ve modern astronomimin temellerinin atılmasında en büyük katkıyı Copernicus (Kopernik) vermiştir. “Gök Kürelerin Dönüşleri Üzerine” (De Revolutionibus Orbium Coelestium) isimli yapıtında Copernicus Batlamyus’un 1500 yıllık yer merkezli, sabit evren tasarımını yıkan, dünyanın kendisinin ve güneşin etrafında döndüğü yönündeki hesaplamalarıyla çok büyük bir bilimsel devrime imza attı ve bütün dünya tarihini derinden etkiledi.

5. “İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog”, Galileo Galilei: 1632 yılında yayımlanan kitap Papa 8. Urban tarafından Galileo’ya verilen özel izin ve onayla Copernicus’un güneş merkezli evren görüşü üzerine nesnel bir inceleme yapması için görevlendirmesi üzerine ortaya çıkmıştır. Kitabını üç farklı karakter üzerinden kurgulayan Galileo bu karakterler üzerinden evren sistemini tartışmıştır. Kitabında yer alan görüşler ise Copernicus’u destekleyince, Kilise’nin hışmına uğrayan Galileo hakkında Engizisyon süreci başlamış ve görüşlerinden geri adım atmaya zorlanmıştır. Tarihin en önemli kitaplarından olan bu bilimsel eser, insanlığın evrene ve dünyaya bakışını geri dönülmez biçimde değiştirmiştir.

6. “Özel ve Genel Görelilik Kuramı”, Albert Einstein: Dâhi dendiğinde belki de akla ilk gelen isim olan Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi Albert Einstein, 1905 yılında ardı ardına çok önemli makaleler yayımladı.
Kimileri bundan dolayı 1905 yılını “mucizevî yıl”olarak adlandırdı. Einstein görüşlerini geliştirerek 1916 yılında “Özel ve Genel Görelilik Kuramı”nı yayımladı. Einstein’ın görüşleri bilim, düşünce ve sanat çevrelerinde çok büyük bir etki ve hayranlık uyandırdı. 200 yıllık Newton mekaniğinin zaman ve mekân algısı tamamen değişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.