Dünyaca ünlü dehalar tarafından zeka ve zeki insanlar üzerine söylenmiş 12 söz - Page 1

3- ‘Zeki insanlar tembeldir’ derler, HAYIR! Asıl problem, her şeyin üzerine atlamayıp gereksiz sorumluluktan kaçabilmeyi ‘tembellik’ olarak tanımlamış olan risk analizi yapamayan insanlar.
Zeka; tembellik ve sebat yüzünden, hoşa veya kolayına giden şeylerle ilgilenir. Bu alışkanlık, daima bilgilerimize sınır çizer ve tek kimse yoktur ki zekasını gidebileceği yere kadar, götürmek zahmetine girmiş olsun.

François de La Rochefaucauld, Fransız yazar

Dünyaca ünlü dehalar tarafından zeka ve zeki insanlar üzerine söylenmiş 12 söz - Page 2

4- Bir konuyu algılama hızları yüksek, o konuda fikir sahibi olmaları için gereken süre kısadır. Gelişmiş kurgulama yetenekleri sayesinde toplumda genel olarak ‘paranoyak’ yahut ‘komplocu’ olarak adlandırılmaları kaçınılmazdır.
Akıllı adam, akılsız adamın son yaptığını ilk önce yapar.

Johann Wolfgang Von Goethe, Alman edebiyatçı, politikacı

Dünyaca ünlü dehalar tarafından zeka ve zeki insanlar üzerine söylenmiş 12 söz - Page 3

5- Bir sorun ile karşılaştıklarında soruna bir adım geriye çıkarak daha geniş açıdan bakabilmeyi becerirler. Basit insanlar gibi sadece ‘Neden?’ sorusunu yöneltmek yerine soruna çözüm bulabilme adına ‘Neden olmasın?’ diyebilmeyi de bilirler.
Zeki bir insan, halkın pek uğursuz ve mutlak olarak kötü sandığı her hadiseye, elverişli bir açıdan bakabilir.

Rene Descartes, Fransız filozof

Dünyaca ünlü dehalar tarafından zeka ve zeki insanlar üzerine söylenmiş 12 söz - Page 4

6- Çevresindekiler ile eğlenebilmek adına normal gözükmeye çalışır; kendilerini, diğerleri gibi ‘normal olmaya’ zorlarlar zaman zaman. Bulundukları ortamlarda edilen muhabbet çoğu zaman sarmaz onları, sıkılırlar. Bunu durumu dillendirdikleri zaman ise adları çıkar, ukala diye.
Zeki bir adam, ahmaklar meclisinde çok kere ne söyleyeceğini şaşırır.

François de La Rochefaucauld, Fransız yazar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.