Dünyaca ünlü logolar kaça mal oldu biliyor musunuz? - Page 1

Google: $0 Ünlü gökkuşağı logosu yıllar içinde birkaç sefer değişimden geçmiş olsa da orijinal tasarım, Google’ın kurucularından Sergey Brin tarafından ücretsiz bir grafik yazılımı olan GIMP programı kullanılarak yapılmış.

Dünyaca ünlü logolar kaça mal oldu biliyor musunuz? - Page 2

Coca-Cola: $0 Dünyanın en iyi bilinen logolarından biri olan Coca-Cola, şirketin kurucularından ve aynı zamanda muhasebecisi Frank M. Robinson tarafından 1886’da tasarlanmıştı. Firmanın internet sitesinde yer alan bilgiye göre Robinson, Coca-Cola ismini “iki ‘C’ harfi reklamlarda güzel görünür” gerekçesiyle önermiş.

Dünyaca ünlü logolar kaça mal oldu biliyor musunuz? - Page 3

Twitter: $15 Twitter, kuş logosunu iStockphoto isimli online fotoğraf sitesinden satın almıştı. Logonun yaratıcısı Simon Oxley’a bu satıştan düşen payın altı dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Dünyaca ünlü logolar kaça mal oldu biliyor musunuz? - Page 4

Nike: $35 Nike firmasının kurucusu Phil Knight, bugün hâlâ kullanmakta oldukları logoyu, 1971 yılında grafik tasarım öğrencisi Carolyn Davidson’a çizdirmişti. O tarihte Portland Eyalet Üniversitesi’nde ders vermekte olan Knight, bir gün Davidson’ın parasızlıktan şikayet ettiğini duyar ve saati 2 dolara iş teklif eder. Davidson, şirketin tablo ve grafiklerini çizer, logoyu da tasarlar. Knight, “Aşık olmadım ama belki zamanla alışırım” der ve logo için 35 dolar öder. Daha sonra bazı küçük değişikliklerden geçse de ana konsept bugün de kullanılmaya devam etmektedir. Nike daha sonra Davidson’a bugün değeri 600 bin doları bulan 500 adet şirket hissesi verir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.