Güncel

Dünyada ilk! Türk bilimadamı geliştirdi!

Türk bilimadamı bor katkılı yanmayan poliüretan köpük geliştirdi.

Dünyada ilk! Türk bilimadamı geliştirdi!

İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, kanserojen içeren ve bu nedenle AB tarafından kullanımı yasaklanan brom ve fosfat katkılı poliüretan köpüğe alternatif olarak bor katkılı poliüretan köpük geliştirmeyi başardı.

Bu konuda yaptığı açıklamada, ''Bor Katkılı Yanmayan Poliüretan Köpük Üretimi'' adlı proje kapsamında Adana'daki bir firmayla birlikte çalışma yürüttüklerini söyleyen Yunus Önal Projeye ilişkin deneylerin 4 yıl sürdüğünü belirtti ve bunun sonucunda da bor katkılı yanmayan poliüretan köpüğün ortaya çıktığını dile getirdi.

1359123846_171142.jpg

Önal, Poliüretan köpüğün yoğun olarak inşaat sektöründe, konutlarda, fabrikalarda kullanılan önemli bir malzeme olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

''Kullanım alanı itibariyle bu tür malzemelerde yanmazlık özelliğinin olması gerekiyor. Yanmazlık özelliği dediğimiz, bir malzeme yandığı veya yangın çıktığında yanmazlık sıcaklığının yüksek olması demektir. Poliüretan köpük polimer olduğu için çok çabuk tutuşur. Yanmazlık özelliğini yükseltmek için katkı maddesi katmak gerekiyor. Günümüzde bu amaçla kullanılan katkı maddeleri brom ve fosfattır. Yandığında bu maddeler kanserojen olduğu için AB 2 yıl önce bu tür malzemelere yasak getirmişti. Orta vadede artık poliüretan köpüklerde ya da yangına maruz kalacak polimer tabanlı malzemelerde yanmazlık özelliği veren brom ve fosfatın kullanımı yasaklanacak. Dünyada bu amaçla bu iki maddeye alternatif tek bir madde vardır, bor. Biz de malum bor açısından zengin bir ülkeyiz. Bu düşüncelerle hazırladığım bor bileşenini poliüretan köpüğe kattım. 4 yıllık yüzlerce deney sonucu bor katkılı poliüretan köpüğü üretmiş olduk. Böylece yaklaşık 875 derecelik sıcaklıkta dahi yanmayan bir poliüretan köpük elde ettik.''

Yorumlar
Misafir
:)bizim hocamızz:)
Cevapla
ali
maliyeti nedir ve insan sagligi icin arasdirma yapilmismidir ve ayrica bir makalede amerika sirketinin zaten bor dan kopuk elde ettigini ve hatta itfayelerde yangin sondurucu olarak kullanacagini yazmisdi neden sanki yeni kesif gibi sunuyorsunuz
Cevapla
mert
basimiza icat cikarmis vurun kellesini :)
Cevapla
mert
basimiza icat cikarmis vurun kellesini :)
Cevapla
devamini bekliyoruz insanimizdan
bencede helal olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.