2- Okul kantinlerinde ketçap: ‘Ketçapsız bir okul kantini de olur mu?' demeyin. Fransa, 2011 yılında okul kantinlerinde ketçap kullanılmasını yasakladı. Nedeni ise sanıldığı gibi ‘sağlığa zararlı' olduğu için değil.

Sadece ülkesinin mutfak kültürünü korumak için. Ne var ki Fransız usulü patates kızartmalarının üstüne ketçap döküldüğü de unutulmaması gereken bir gerçek.

3- Elektrik ampulü: Elektrik ampullerinin kullanımını yavaş yavaş sonlandırmak kolay olmadı. Küba, bu alanda en büyük gelişme kaydeden ülkelerden. Ampullerin kullanımını, satışını ve ihracatını 2005 yılında yasaklayan ülke, floresan ampullere hızlı bir geçiş yaptı. Küba'yı takip eden ülke ise Arjantin oldu. 2010 yılında aynı uygulamayı hayata geçirdi. Ardından Avrupa ve Asya'daki pek çok ülke, yavaş yavaş floresan ampullerin kullanımını yaygınlaştırdı.

4- Aslan yelesi: İran, 2010 yılında aldığı bir kararla erkeklerin kullanabileceği pek çok saç şeklini yasakladı. Aslan yelesi ve at kuyruğu, sözünü ettiğimiz yasaklı saç modellerinden birkaçı.

5- Plastik torba: Bangladeş, 2002 yılında yeni bir trend başlattı. ‘O da ne?' diye soracak olursanız: Plastik torbaları yasaklayarak, bu alanda bir ilki başlatan ülke oldu.

Bu yasak, Fransa, Tanzanya ve Meksika gibi pek çok bölgede popüler hale geldi. San Francisco eyaleti ise 2007 yılında plastik torba kullanımını yasaklayan ilk ABD eyaleti oldu. Los Angeles da ocak ayında aynı uygulamayı hayata geçirdi. Bakalım sıradaki kim olacak?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.