Dünyanın en büyük doğrudan karbon azaltma tesisi devreye girdi

Yılda yaklaşık 36.000 ton CO2 yakabilen dünyanın en büyük doğrudan karbon azaltma tesis devreye girdi. İşte detaylar.

Dünyanın en büyük doğrudan karbon azaltma tesisi devreye girdi

İsviçreli tart-up Climeworks bunu bir kez daha yaptı. Şirket, havadan ne kadar CO2 çekebileceği konusunda kendi rekorunu gölgede bırakarak dünyanın en büyük karbon yakalama tesisini İzlanda'da açtı. Şirketin önceki rekor sahibi karbon yakalama tesisi Orca, atmosferden yılda yaklaşık 4.000 ton CO2 çekiyor, ancak The Washington Post'un haberine göre yeni tesis bunun neredeyse on katını kaldırabiliyor.

Tesisin adı Mammoth ve her yıl havadan 36.000 ton CO2 çekebilen 72 endüstriyel fana sahip. Tıpkı Orca'da olduğu gibi CO2 geri dönüştürülmüyor. Yeraltında depolanıyor ve kalıcı olarak (makul ölçüde) çevreden uzaklaştırılıyor. Tesis aslında sönmüş bir yanardağın üzerinde yer alıyor, bu yüzden faaliyetleri durdurulması durumunda James Bond'un kö adamı için harika bir saklanma yeri olacak.

Dünyanın en büyük doğrudan karbon azaltma tesisi devreye girdi - Resim : 1

Dünyanın en büyük doğrudan karbon azaltma tesisi devreye girdi

Konum, tesisin fanlarına güç sağlamak ve CO2'yi su buharıyla çıkarmak için kimyasal filtreleri ısıtmak için kullanılan Hellisheidi jeotermal enerji tesisine yakınlığı nedeniyle seçildi. Ekstraksiyondan sonra CO2 buhardan ayrılıyor, sıkıştırılıyor ve suda çözülüyor. Son olarak, yerin 7300 metre altına volkanik bazalt pompalanıyor. Bu bileşik, kayadaki magnezyum, kalsiyum ve demir ile reaksiyona girerek katı CO2 rezervuarları haline gelen kristaller oluşturur. Oldukça şık bir teknoloji.

Ancak bu elbette iklim değişikliğine karşı nihai çözüm değil. Bu sadece bir nokta. CBS News'in haberine göre, Climeworks'ün kurucusu Jan Wurzbacher, dünyanın 2050 yılına kadar "karbon nötrlüğüne" ulaşması için "havadan yılda altı ila 16 milyar ton CO2'yi temizlememiz gerektiğini" söylüyor.