2. Youtube:Fenomen olan birçok fenomen videoyu gördüğümüz video paylaşım sitesi, ilk olarak 2005'in Şubat ayında yayına girdiğinde bomboş bir arayüze sahipti ve videodan eser yoktu. Siteye yüklenen ilk videonun adı "Me at the Zoo" idi ve Youtube'un kurucularından Jawed Karim tarafından yüklendi. Bu video, kendisinin San Diego Hayvanat Bahçesinde fillerin önünde çekilen 19 saniyelik bir videosuyudu.

3. Facebook:Facebook ya da o zamanki ismiyle Thefacebook, Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kuruldu. İlk tasarımından da anlaşılacağı üzere; başlarda sadece Harvard Üniversitesi öğrencilerine açık olan site, sonrasında dünya genelinde 800 milyon kullanıcıya ulaştı. Sitenin arayüzünde o zamanlar, sol üst köşede bir adamın -Al Pacino'nun- suratının dijital bir görseli vardı.

4. Yahoo:'Yet Another Hierarchical Officious Oracle' kelimelerinin baş harflerinden oluşan Yahoo, Stanford ikilisi Jerry Yang ve David Filo tarafından Mart 1995'te kurulduğunda, o zamanlardaki ilk web arama motoruydu. İlk tasarımında sadece bir arama kutusu ve diğer sitelere linkler vardı, ancak site kısa sürede şık ve kişiselleştirilebilir bir haber sitesine dönüştü.

5. Amazon:Online alışveriş denince akla gelen sitenin kökleri, sadece bir online kitap satış sitesi olduğu 1995 yılına dayanıyor. Kurucusu Jeffrey Bezos siteye ismini Amazon Nehrinden esinlenerek verdi. Sitenin ilk tasarımında küçük metinler ve ikonlar vardı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.