Güncel

Dünyanın en değerli şirketi artık Apple değil

Google'ı da bünyesinde barındıran çatı kuruluş Alphabet, son açıklanan finansal sonuçlarla birlikte dünyanın en değerli şirketi olmayı başardı.


Büyüyen Google’ı ve diğer çalışmaları çalışmaları doğru şekilde yönetebilmek için ağustos ayında yeniden yapılanma sürecini başlatan Google, faaliyet gösterdiği tüm alanları Alphabet çatı kuruluşu altına topladı. Google arama motoru, Android işletim sistemi, Haritalar ve popüler video izleme servisi YouTube gibi tüm Google hizmetleri Alphabet altında faaliyetlerini sürdürmeye başladı.

Alphabet 2015 yılı dördüncü çeyrek dönemine ait finansal raporunu açıkladı. Şirket üç aylık dönemde 21.3 milyar dolar gelir, 4.9 milyar dolar net kâr açıkladı. Finansal rakamların açıklanmasından sonra Alphabet hisseleri borsada %9 değer kazanarak 8.67 dolar seviyesine yükseldi. Hisse senedinde gerçekleşen yükseliş Alphabet’i aynı zamanda dünyanın en değerli şirketi haline getirdi.

1454394005_alphabet.jpg

Uzun zamandır Apple’ın elinde bulunan en değerli şirket unvanı yeni yılla birlikte Alphabet’in oldu. Şirketin şu anki piyasa değeri 558 milyar dolara yüseldi. Apple’ın piyasa değeri ise 535 milyar dolar.  En değerli şirket unvanı Apple’dan önce Microsoft’un, Microsoft’tan önce IBM’in elindeydi. 


 
                              
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.