Dünyanın en güçlü ordusu hangisi? 2017 - Page 1

Nihai sıralama listesi, devletlerin güç endeks skorunu belirlemek için kullanılan 50'den fazla faktöre dayanmaktadır. Bu uygulama, küçük ama teknolojik açıdan daha gelişmiş milletlerin daha büyük ama daha az gelişmiş milletler ile rekabet etmesine imkan tanımaktadır. Listeyi tasfiye etmek için mükafat ve ceza şeklinde düzenleyiciler kullanılmıştır. Nihai sıralamayı incelerken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta şunlardır:

Dünyanın en güçlü ordusu hangisi? 2017 - Page 2

* Sıralama; basitçe herhangi bir ülkenin toplam mevcut silah sayısına dayanmaktansa, mevcut ateş gücündeki denge durumunu ortaya koyan bütün rezervler içindeki silah çeşitliliğine odaklanır. (örneğin; 100 mayın tarama gemisi, 10 uçak gemisinin stratejik ve taktiksel değerine eşit sayılmamıştır.)

Dünyanın en güçlü ordusu hangisi? 2017 - Page 3

* Nükleer stoklar göz önüne alınmamıştır. Fakat; onaylanmış veya şüphelenilen nükleer güçler, ülkeye değerlendirmede puan getirmiştir.

Dünyanın en güçlü ordusu hangisi? 2017 - Page 4

* Coğrafi faktörler, lojistik esneklik, doğal kaynaklar ve yerel endüstri nihai sıralamayı etkilemiştir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.