Bir bilim dergisinde yayınlayan çalışmaya göre benekli kerevit adı verilen türün kökeni, DNA'sındaki bir mutasyon sayesinde tek başına üreyebilen bir tek dişiye dayanıyor. Kanada da satılmasına rağmen yetkililer evlerde beslenmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Avrupa Birliği tarafından yasaklanan 10 bacaklı bu yeni türün bilimsel adı Procambarus virginalis olarak geçiyor ve yeni bir tür olan canlı sadece 30 yıllık bir geçmişe sahip. Japonya, Madagaskar, İsveç ve ABD'de gibi birçok farklı ülkelerde görülüyor.

Nature, Ecology an Evolution (Doğa, Ekoloji ve Evrim) adlı bilim dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre bu yeni işgalcilerin, Madagaskar'daki yerli kerevit türlerini tehdit ettiği belirtiliyor. Araştırma ekibinden Dr. Wolfgang Stein Kanada devlet televizyonu CBC'ye yaptığı açıklamada: "Bir benekli kerevitiniz varsa, üç ay sonra 200 ya da 300 tane olur" dedi. Aslında, bu tatlı su kerevitinin nasıl tek başına ürediğini inceleyen bilim insanları, kanserin nasıl yayıldığını daha iyi anlayabilir.

Kanada'daki herhangi bir evcil hayvan dükkanından ya da internetten alınabiliyor. İnternette satılan benekli kerevitlerin fiyatları büyüklüklerine göre farklılık gösterebiliyor.

Yetkililer bu canlıları doğaya salmanın yasadışı olduğu uyarısında bulunuyor. Kanada'da şu anda vahşi yaşamda benekli kerevit bulunmuyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.