Royal Gorge Köprüsü(Kolorado)

150 hektarlık bir alanda bulunan eğlence parkı içerisinde yer alan köprü Arkansas Nehri üzerinde 291 metre yükseklikte durmaktadır. 1929-2003 yılları arasında en yüksek köprü olma ünvanını elinde tutmuştur. Asma bir köprü olan Royal Gorge, 384 metre uzunluğunda 5.5 metre genişliğindedir. 1292 tahta plaktan oluşan bir yaya yolu da bulunmaktadır. 46 metre yüksekliğindeki direklere asılı durmaktadır.

İnka Halat Köprüsü (Peru)

İnka halat köprüleri kanyonlar ve tepeler arasındaki geçişi sağlayan basit asma köprülerdir. İnka imparatorluğu döneminden beri hala kullanılmakta olan bu köprüler sadece yayalar tarafından kullanılıyordu. Çünkü İnka topluluğunda tekerlekli araçlar henüz yoktu. Köprüler özellikle imparatorluk içinde haberleşmeyi sağlayan elçiler tarafından kullanılıyordu. İnkalar köprü yapmak için doğal lifler ve bitkilerde bulunan iplikler kullanmışlardı. Bu fiberler birlikte örülüyor ve kuvvetli hale getiriliyordu

Carrick-a-Rede Halat Köprü (İrlanda)

Bu asma köprü Kuzey İrlanda’da bulunmaktadır. Köprü anakarayı ufak Carrick adasına bağlamaktadır. Köprü 20 metre uzunluğunda ve kayalıklardan 30 metre yüksekliktedir. Günümüzde genellikle turist çeken bir yer olarak işlev görmektedir. 2009 yılında köprüyü 247 bin turist ziyaret etmiştir. Rüzgarlı olduğunda çok korkutucu ve adrenalin yüklü bir aktivite olduğu anlatılmaktadır.

Asma, Hüseyin köprüsü - Pakistan

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.