Dünyanın en önemli yerleri! - Page 1

Yeryüzünün en sıcak noktası: Ölüm Vadisi, ABD ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Ölüm Vadisi (Death Valley) Ulusal Park'ında bastıran sıcak, güneş aşıkları için bile fazla sıcak. Buradaki en yüksek sıcaklık, 10 Temmuz 1913’te Greenland Çiftliği'nde 56,57 derece olarak ölçüldü. Burada sıcak bir yaz gününün keyfini çıkarmak zor olsa gerek.

Dünyanın en önemli yerleri! - Page 2

Dünyanın en nemli yeri: Meghalaya, Hindistan Kuzeydoğu Hindistan’daki Meghalaya eyaleti sakinleri, muhtemelen buradaki yağmurun bir kaç litresinin Güney Amerika’ya düşmesini dilerdi. Bu eyaletteki Mawsynram köyü, aldığı yıllık 11,86 metrelik yağış miktarı ile dünyanın en nemli noktası. Buna karşılık Londra’ya yıllık 65 santimetre yağış düşüyor.

Dünyanın en önemli yerleri! - Page 3

Dünyanın en yüksek gölü: Titikaka Deniz seviyesinden 3810 metre yükseklikteki Titikaka Gölü'nde gemiler işliyor. Hepsi bu değil; kısmen Bolivya’ya kısmen Peru’ya ait göl Güney Amerika kıtasının en büyük tatlı su gölü. Uros Adacıkları özellikle görülmeye değer.

Dünyanın en önemli yerleri! - Page 4

En derin nokta: Mariana Çukuru, Pasifik Okyanusu Yeryüzündeki en derin noktaya ulaşmanın yolu bir denizaltı. Pasifik Okyanusu’nda, Guam Adası’nın güney basındaki Mariana Çukuru 11 kilometre derinlikte. Bu derinliğe bu güne dek sadece üç insan ulaştı. Bunlardan biri de 2012 yılında fotoğraftaki denizaltıyla film yapımcısı James Cameron oldu. .

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.