Dünyanın en pahalı 10 para birimi - Page 1

İsviçre Frangı (1 CHF = 1,0226 USD)
Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre, sağlam ekonomisiyle adından her seferinde bahsettiriyor. Dünyanın en yüksek GSYİH verisine sahip ülkeler arasında 9. sırada yer almaktadır ve kişi başı yıllık gelir yaklaşık olarak 46 bin dolardır. Merkez bankası, İsviçre frangını kontrol altında tutmaktadır ve 7 Eylül 2015 tarihi itibariyle İsviçre’nin döviz rezervi 540 milyar frankı aşarak bir rekora imza atmıştır. Ayrıca İsviçre frangı 8 ayın getiri şampiyonu oldu. 1 İsviçre frangı, 3,08 Türk lirasına eşittir.

Dünyanın en pahalı 10 para birimi - Page 2

Euro (1 EUR = 1,1171 USD)
2001 yılında resmi olarak tedavüle giren Euro, Amerikan dolarının hakimiyetini sonlandırmak için basılmıştır. Günümüzde 19 Avrupa Birliği üyesi ülke, 3 Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde Yunanistan ve Avrupa genelinde yaşanan ekonomik krizlerle gündeme gelmektedir. Aynı zamanda 2011 yılında yaşanan Avrupa krizi ile büyük darbe almıştır. Yaşanan gelişmelerle Amerikan doları karşısında 1 eşitliğine kavuşması konuşulmaya başlamıştır. EUR/TRY paritesi, 3,3656 liraya eşittir.

Dünyanın en pahalı 10 para birimi - Page 3

Cayman Adaları Doları (1 KYD = 1,2195 USD)
Doğrudan vergilendirme olmadığı için belki de ilk defa duyduğunuz bu adaların para birimi, dünyanın en pahalı dövizlerinden birisidir. Cayman Adaları, birçok bankanın finansal merkezine ve sigorta şirketleri ile yatırım fonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Cayman Adaları Parasal Yetki Kurumu tarafından dağıtılmaktadır. Eğer buraya tatil için gitmeyi planlıyorsanız, Amerikan doları getirmeniz yeterli olacaktır; çünkü resmi para birimi olarak Amerikan dolarını da kullanabiliyorsunuz. 1 KYD, 3,69 Türk lirasına eşittir.

Dünyanın en pahalı 10 para birimi - Page 4

Ürdün Dinarı (1 JOD = 1,4099 USD)
Su ve ham petrol gibi kaynakları ile oldukça değerli bir para birimidir. Ürdün Merkez Bankası tarafından dağıtılmaktadır ve 1 dinar, 10 dirham ve 100 qirş’e eşittir. Yeni İsrail Şekeli ve Batı Şeria’da da kullanılmaktadır. Ürdün’ün, 1927 yılına kadar Filistin Para Kurulu’na bağlı olarak Filistin poundu kullanmıştır. 1946 yılında bağımsız olan Ürdün, kendi resmi para birimini kullanmaya başlamıştır. 1 Ürdün dinarı, 4,25 Türk lirasına eşdeğerdir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.