Okinawa Adası
JAPONYA

Okinawa, egzotik ve dertsiz tasasız haliyle Hawaii’ye benziyor. Ama esas önemli özelliği, bin yıldır dünyanın en uzun yaşayan insanlarının yuvası olması.
Bugün Okinawa erkeklerinde ortalama ömür 80, kadınlarında 88. İnsanların geçirdiği hastalık/rahatsızlık sayısı Batı ülkelerinin neredeyse beşte biri.
Okinawalıların savaş dönemi yokluğunda tükettikleri üç besinin yaşlanmayı geciktirici özellikleri yeni keşfediliyor. Tatlı patates, zerdeçal ve yosun...
Okinawa rejiminin temelinde yöreye özgü, bizim ‘acı kavun’ diye adlandırdığımız ‘goya’ bitkisi var. Araştırmalar, goyanın kan şekerini düzenleyici ve yaşlılığı geciktirici özelliğini gösterdi.
Et yerine genellikle tofu yiyorlar. Baş içecekleri yeşil çay. Şitake mantarı, esmer prinç, sarımsak vazgeçilmezleri.
Kombu ve wakame isimli denizyosunlarını tüketiyorlar. Besleyici özellikleri bir yana, yaşlanmayı geciktirici unsurlar da bu yosunlarda mevcut.

Sardinya Adası
İTALYA

Dünyanın ortalama yaşam süresi en uzun erkekleri 42 bin nüfuslu bu adada.
Burada yapılan araştırmalar, uzun yaşamı, adanın pastoral koşullarına tam uyuma bağladı. Bir önemli faktör de yürümek. Adanın yokuşlu yolları her yere yürümek zorunda olan adalılara hayat boyu egzersiz yapma imkânı veriyor.
Sardinyalıların en çok tükettiği ekmek, yüksek proteinli, düşük glutenli durum buğdayından yapılan bir tür lavaş ekmeği. İsmi ‘Carta di musica’ (bir nota kâğıdı gibi ince göründüğünden). Tam tahıldan imal ettikleri ekşi mayalı ekmek de bir başka favorileri.
Sardinya rejimini diğer mavi bölgelerden ayıran esas unsur bakla ve nohut tüketimindeki yüksek oran. Bunlardan lif ve protein alıyorlar.
Gözde otları rezene. Domatesi, Grenache cinsi üzümden yaptıkları Cannonau şarabını, bademi, keçi ve koyun sütünü, özellikle çorbaya kattıkları arpayı bol tüketiyorlar.

Loma Linda
ABD

ABD’de yaşam beklentisi Mavi Bölgeler’e göre çok düşük; kalp hastalıkları ve obezite yaygın. Ancak California eyaletindeki Loma Linda kasabası ülke içinde tek başına farklılık gösteriyor. Sebebi şehirde yoğun yaşayan, Hıristiyan Yedinci Gün Adventist Kilisesi mensuplarının benimsediği alışkanlıklar.
Bu grubun üzerinde yapılan araştırmalar, ortalama ömürleri ABD’nin geri kalanından yüksek Adventistlerin yaşamlarına dair ayrıntıları ortaya çıkardı: Rejimleri bitki tabanlı; balık ve süt ürünlerini az tüketiyorlar; sigara içmiyorlar; kilolarını muhafaza ediyorlar; haftada dört beş defa bir avuç dolusu yemiş yiyorlar; düzenli idman yapıyorlar.
En özel besinleri potasyum oranı yüksek, tuz oranı düşük olan avokado. Günde altı-sekiz bardak arası su içiyorlar. Fasulye, nohut, mercimek gözdeleri.
Kahvaltıda, tahıl gevrekleriyle soya sütü içiyorlar. Ama bu sütün tatlandırılmış versiyonlarından kaçıyorlar.

Nicoya Yarımadası
KOSTA RİKA

Diğer Mavi Bölge insanları gibi düşük kalorili, düşük yağlı ve bakliyat açısından zengin bir diyeti var Nicoyalıların.
Geleneksel olarak en çok fasulye yiyorlar. Mısırdan yaptıkları tortilla ve tropikal meyveler de rejimin içinde. En çok bulunan meyveler tatlı limon, portakal, ‘cuadrado’ cinsi muz.
Nicoya rejiminin temel sırrı Mezoamerikan tarımının üç kızkardeşi: Fasulye, mısır ve balkabağı.
Nicoyalıların uzun yaşamlarının en önemli besinleri mısır hamurunu (maize nixquezado) hazırlama biçimiyle ilgisi var. Mısır tanelerini, misket limonu ve suyla yıkıyorlar; bu, mısıra kalsiyum yüklüyor. İleriki yaşlarda kemik rahatsızlığı bu şekilde önleniyor.
Buettner, gelişmiş ülkelere oranla sağlık hizmetlerine az para harcayan Nicoyalıların uzun yaşamlarının ardında düşük yoğunluklu fiziksel aktivite, bol güneş ışığı ve birbirleriyle kurduğu güçlü bağlar olduğunu söylüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.