3. Norveç : Resmi adıyla Norveç Krallığı, gerçekten tüm halkına kraliyet hayatı sunan bir ütopya. Norveç’in dünyanın en temiz ve aynı zamanda en güzel ülkelerinden biri olması demek oluyor ki; en temiz havada kuzey ışıklarının güzelliğine en net haliyle tanık olabilirsiniz. Norveç, ormanları tahrip etmeyi yasaklayan ilk ülke olmuştu.

4. Avusturalya : Okyanusun ötesindeki Avusturalya’nın doğaya ve çevreye ne kadar büyük bir önem verdiği yakın geçmişte gördük. Eşsiz olan doğal güzelliklerine ve biyolojik çeşitliliklerine o kadar değer veriyorlar ki ülkelerine giren her hayvanı kayıt altına alıyorlar. Kayıt altına alınmayan kaçak hayvanlar için neler yaptıklarını, Amber Heard ve Johnny Depp’in köpeklerini gizlice ülkeye sokmaları örneğinden sonra öğrendik.

5. Yeni Zelanda : Yüzüklerin Efendisi’ne ev sahipliği yapmış bir ülke pis olacak değildi ya. Doğasının insana eşsiz deneyimler yaşatacağı bir ülke olarak hafızalara kazınan Yeni Zelanda, dünyanın en temiz ülkelerinden biri. Tabii Yeni Zelanda’da toplam 5 milyon insan olduğunu düşünürsek, temiz olması normal.

6. İsveç : Kuzey Avrupa’nın en nadide ülkelerinden biri olan İsveç, geri dönüşüm konusunda o kadar ilerde ki, ülkede çöp kalmadığı için komşusu Norveç’ten borç çöp isteyebiliyor. 250 binin üzerinde evin ısınma ve elektriğini çöplerden elde eden İsveç temizlik, sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm alanında hayallerimizin ötesinde.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.