Dünyanın en yaygın 6 batıl inancı - Page 1

2. Kırık ayna: Kırık aynanın kötü şans getireceği inanışı yaygın inanışlardan biridir. Bu inanışın kökeni aynanın insanın ruhunun bir bölümünü yansıttığına dayanır. Bu inanışa göre, ayna kırılınca ruhunuzun bir bölümü de kırılır. Bu yüzden bazı kültürlerde birisinin öldüğü evdeki tüm aynalar ve yansıtıcı yüzeyler bir örtüyle kaplanır ve böylece ölen kişinin ruhunun aynalarda hapsolmadan evi terk edebilmesinin sağlandığına inanılır.

Dünyanın en yaygın 6 batıl inancı - Page 2

3. Merdivenin altından geçmek: Merdiven altından geçmenin kötü şans getireceği inanışı yaygındır. Bu inanışın nereden geldiğine dair çeşitli yorumlar olsa da en olası açıklama açık ve net: merdiven altından geçmek tehlikelidir. Bu inanış muhtemelen insan sağlığı ve güvenliğinin batıl inanışa dönüşmüş şeklidir.

Dünyanın en yaygın 6 batıl inancı - Page 3

4. '13' sayısı: Kaynağı bilinmiyor olsa da 13 sayısının uğursuzluk getirdiği inanışı oldukça yaygındır. 13 sayısından ölümcül derecede korkma fobisinin tıptaki ismi 'triskaidekaphobia'dir. 13 inanışı korkusuna önlem olarak bir çok uçakta 13 numaralı koltuk bulunmaz. Koltuk sıra numarası 12'den 14'e atlar.

Dünyanın en yaygın 6 batıl inancı - Page 4

5. Parmakları çapraz yapma: Kimi kültürlerde söz verirken parmakları çaprazlamanın verilen sözü geçersiz kıldığı anlamına geldiğine inanılırken kimi kültürlerde ise bu hareketin anlamı iyi dilek temennisidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.