Dünyanın en yoksul 10 ülkesi - Page 1

2 – Zimbabwe GDP: USD $589.46
Zimbabwe’de eğitim ve sağlık sektörü istatistikleri iyi yönde ilerlerken, ülkenin ekonomik ve politik sistemi çok kötü bir durumda. Bu sistem sebebiyle ülke sefaletle boğuşuyor. Halkın çoğunluğu açlık sınırının altında yaşıyor, ülkede düzgün bir altyapı ve ulaşım ağı yok. Ayrıca ülke dünyada en çok AIDS ve HIV virüsü taşıyan hastalara sahip bir kaç ülkeden biri.

Dünyanın en yoksul 10 ülkesi - Page 2

3 – Burundi GDP: USD $648.58
Burundi, Afrika kıtasının orta kesimlerinde bulunan, Büyük Afrika Göllerine komşu bir ülke. Ülkedeki sağlık sistemi, hastalıklar, düşük gelir düzeyi, iç çekişmeler ve etnik ayrımlar gün geçtikçe ülkeyi daha da yoksullaştırıyor. Birleşmiş Milletler raporlarına göre ülke, şu an çok büyük ekonomik ve politik problemlerle boğuşuyor.

Dünyanın en yoksul 10 ülkesi - Page 3

4 – Liberya GDP: USD $716.04
Savaşlar ve iç çekişmeler yüzünden ülke 2010 yılında tarihinin en düşük Milli Hasılası’nı gördü. Birleşmiş Milletler raporlarına göre ülkede bir kişi günlük 1.25 $ gibi bir paraya çalışıyor ve ülke genelinde yiyecek bulmak çok zor ve bulunan yiyecekler de çok sağlıksız.

Dünyanın en yoksul 10 ülkesi - Page 4

5 – Eritre GDP: USD $792.13
1993 yılında Etiyopya ile yapılan 30 yıl savaşının sona ermesiyle birlikte, ülke biraz ekonomik iyileşme gösterse de durumu şu an içler acısı. Ara ara gelişme gösteren ekonomi, 4 yıl süren kıtlık ve kuraklık nedeniyle sekteye uğradı, ülkede otoriteyi ve ekonomiyi çıkmaza soktu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.