Dünyanın en yüksek dağı Everest hakkında hiç bilmediğiniz 9 ilginç madde! - Page 1

2 İnsan 21 Tırmanış Gerçekleştirebildi: Bugüne kadar Everest'in zirvesine en çok çıkış yapabilen iki insan var. İkisi de 21'er kere çıktı. Bu yüksek övgüyü hakeden iki dağcı ise Apa Sherpa ve Phurba Tashi.

Dünyanın en yüksek dağı Everest hakkında hiç bilmediğiniz 9 ilginç madde! - Page 2

450 Milyon Yıllık Tarih!: Aslında Himalayalar 60 milyon bir geçmişe sahip. Fakat Everest Dağı'nın ayrı bir özelliği , henüz Himalayalar şekillenmeden önce dahi varolması. Tarihçiler bu tepenin 450 milyon yıldan beri varolduğunu öne sürüyor!

Dünyanın en yüksek dağı Everest hakkında hiç bilmediğiniz 9 ilginç madde! - Page 3

Yükseklik Karmaşası: Everest'in dünya üzerindeki en yüksek tepe olduğu çok açık. Ama kaç metre yüksekte olduğu bir muamma. Çünkü bu sizin durduğunuz yere göre değişiyor. Mesela Çin sınırı, 8.844 metre olarak ölçülürken, Nepal bu yüksekliği 8.848 metre olarak açıklıyor.

Dünyanın en yüksek dağı Everest hakkında hiç bilmediğiniz 9 ilginç madde! - Page 4

Gittikçe Uzuyor Olabilir Mi?
Çin ve Nepal'in iddia ettiği ölçümler bugün de gerçekliğini koruyor mu? Bu soru da bir muamma olarak karşımıza çıkıyor çünkü bilimadamları Everest'in her geçen yıl 4 milimetre yükseldiğine dair bulguları açıkladı. Yaptıkları hesaba göre şu anki gerçek uzunluk 8.850 metre. Yani Çin'e göre yine daha kısa.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.