Dünyanın en zengin 10 mucidi - Page 1

Listemizin 9. sırasında 2 milyar dolarlık servete sahip olan Mario Moretti Polegato yer alıyor. 16 Ağustos 1952 doğumlu olan Polegato servetini, kurucusu olduğu Geox isimli şirketi sayesinde kazanmıştır. 1995 yılında kurulmuş ayakkabı üreticisi Geox, tabanlarında küçük delikler olan ve ayakların hava almasını sağlayan ayakkabıları ile tanınmıştır.

Bununla birlikte şirket 2004 yılında halka açılarak, hisse senetlerini satışa çıkarmıştır. Ayrıca bu başarılı şirketin kurucusunun geçmişte sahip olduğu 7.8 milyar dolarlık servetinden, yaşamış olduğu ekonomik krizler nedeniyle, geriye sadece 2 milyon dolarının kalmış olduğu bilinmektedir.

Dünyanın en zengin 10 mucidi - Page 2

Listemizin 8. sırasına geldiğimizde buradaki ismin Kentucky’in en zengin adamı olan Bradley Hughes olduğunu görüyoruz. Amerikalı bir girişimci ve Public Storage’nin genel başkanı olan ismin sahip olduğu servet ise 2.5 milyar dolardır. Ayrıca orijinal ismi Private Storage olan şirket, şu anda Amerika’nın en büyük kiralık depo şirketi olarak tanınmaktadır. İlaveten, daha sonra halka açık şirket olarak hizmet vermeye başlayan Public Storage’ın %16’lük hissesi hala Hughes, Hughes’in kızı Tamara Hughes Gustavson ve Hughes’in oğlu B. Wayne Hughes tarafından yönetilmektedir.

Dünyanın en zengin 10 mucidi - Page 3

Sıradaki mucidimiz ise şu an 70 yaşında olan Ty Warner olarak biliniyor. Üniversiteyi bırakan ve peluş oyuncaklar satmaya başlayan Ty Warner, oldukça başarılı bir hayat hikayesine imza atarak, 2.6 milyar dolarlık servetiyle listemizde bulunmaya hak kazanmış isimlerden. Ancak, vergi kaçakçılığı suçundan dolayı son zamanlarda sıkıntılı durumlar yaşayan isim, İsviçre’de bir banka hesabında 100 milyon dolar sakladığı için Amerikan hükümeti tarafından 2 senelik şartlı tahliye ile cezalandırılmış. İlaveten, 500 saat zorunlu toplum hizmeti yapacak olan Warner, yine de üretmiş olduğu Beanie Bebekleri, Beanie Ayıları ve daha birçok ünlü pelüş oyuncağı ile akıllarda kalacak önemli mucitlerden.

Dünyanın en zengin 10 mucidi - Page 4

Hans Riegel, 1922 yılında ayı şeklinde şekerlemelere imzasını atmış olan Hans Rieger, Sr.’nin en büyük oğlu olarak bilinmektedir. 1946 yılından sonra Haribo isimli aile şirketini devralan ve yöneten Hans Riegel, tüm hayatı boyunca piyasaya sunmuş olduğu 200’den fazla şekerlemenin üretici olarak da tanınmaktadır. Başarılı ismin serveti ise 3 milyar dolar değerindedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.