Güncel

Dünyanın ilk Cardano tabanlı elektrikli araç projesi o görücüye çıkıyor!

Dünyanın ilk Cardano tabanlı elektrikli araç projesi Sri Lanka'da görücüye çıkacak!

Dünyanın ilk Cardano tabanlı elektrikli araç projesi o görücüye çıkıyor!

Blok zinciri ve kripto para birimi endüstrisi, çökmekte olan pazarlara rağmen genişlemeye devam ederken, elektrikli araç üreticileri (EV'ler) giderek daha fazla ilgileniyor ve bunlardan biri Cardano ( ADA ) ağı üzerine inşa edilen ve Sri'da piyasaya sürülecek olan EV projesinin ilk çıkışını duyurdu.

Dünyanın ilk Cardano tabanlı elektrikli araç projesi o görücüye çıkıyor!

CityAM tarafından 18 Ocak'ta yayınlanan rapora göre, Cardano'da oluşturulan ilk otomotiv projesi olan eTukTuk'un Sri Lanka'da konuşlandırılması, İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) ikinci gününde duyuruldu.

eTukTuk projesi

Proje özellikle, eTukTuk'un şarj istasyonları ağının genişletilmesini teşvik edecek yenilikçi, sürdürülebilir ve "dinamik, çok gelirli bir model" oluşturarak daha önce EV'lerin piyasaya sürülmesini engelleyen altyapı ve maliyet sorunlarını ele almayı amaçlıyor.

Rapora göre eTukTuk ekibi, şu anda yollarda 1,2 milyon geleneksel içten yanmalı motorlu (ICE) TukTuk bulunan Sri Lanka'da etkili endüstri ortakları ve yerel yönetimle birlikte çalışacak.

eTukTuk, hedefleri doğrultusunda Sri Lanka yollarındaki bu geleneksel ICE araçlarının sayısını azaltmayı, hava kirliliğini azaltmayı ve altyapı ve "bizi fosil yakıtlara bağlayan bağları koparan uygun fiyatlı bir ulaşım ağı" sağlamayı hedefliyor.

Verimsiz ICE TukTuk'ların %70'inin bulunduğu Sri Lanka'nın başkenti Colombo'nun belediye başkanı Rosy Senanayake şunları söyledi:

“eTukTuk'un çözümü, Kolombo'da ve aslında Sri Lanka'da ekonomik değişimi yönlendirme yeteneğine sahip. Mevcut TukTuk sürücüleri, eTukTuk'un sağladığı uygun fiyatlı ve sürdürülebilir bir çözüme ihtiyaç duyuyor.''

Dünyanın ilk Cardano tabanlı elektrikli araç projesi o görücüye çıkıyor! - Resim : 1

Cardano ağ geliştirme

Diğer yerlerde, Cardano'nun geliştiricileri ekosistemi ilerletmek için çok çalışıyorlar; yenilikçi bir Python programlama dili olan Eopsin'de yazılmış ilk akıllı sözleşmenin konuşlandırılması da dahil olmak üzere, geliştiricilerin Python için mevcut araç yığınından yararlanarak %100 geçerli Python programları yazmasına olanak tanıyor.

Bunun da ötesinde, ADA ekibi, "geliştiricilerin zincirler arası uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırmak" amacıyla Plutus akıllı sözleşmelerine yeni yerleşik işlevler getirecek olan Şubat ayı için planlanan başka bir Cardano yükseltmesini duyurdu.

ADA fiyat analizi

Bu arada, Cardano'nun yerel ADA tokeni, kripto piyasasında yeni yılı açan yükseliş ivmesini sürdürüyor ve şu anda günde %1,50 ve hafta boyunca %1,40 artışla 0,3369 $'dan el değiştiriyor ve %32,77 kümülatif aylık kazanç sağlıyor.

Dünyanın ilk Cardano tabanlı elektrikli araç projesi o görücüye çıkıyor! - Resim : 2

Cardano 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

20 Ocak'ta kripto izleme platformu CoinMarketCap'ten alınan en son verilere göre, Cardano'nun piyasa değeri şu anda 11,65 milyar dolar ve bu göstergeye göre onu sekizinci en büyük kripto para birimi yapıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.