Güncel

Dünyanın ilk manyetik sistemli buzdolabı piyasada

Enerji sömürücü ve gürültülü buzdolapları yakın gelecekte tarih olabilir.


Günümüz buz dolapları gazların sıkıştırılması prensibiyle çalışıyorlar.Nihayet Cooltech Applications firması tarafından ticari anlamda yeni piyasaya sürülen bu buzdolabı ise Manyetik Soğutma Sistemi (MRS) ile çalışıyor. Aslında her iki sistem de fikir olarak aynı yaştalar ama MRS ticari anlamda tarihte kendine pek yer bulamadı.Şimdi ise devir yeni bir ürün için değişmek üzere.

Günümüz buzdolapları nasıl çalışıyor ?

1466182555_gunumuz-buzdolabi-calismasi.jpg

Günümüz buzdolapları termodinamiğin ideal gaz yasasına göre çalışırlar. Buzdolaplarının sizin de farkettiğiniz üzere arkalarında küçük siyah kılcal borular vardır. Bu boruların içerisinde R134A, Diklorodiflorometan.. gibi soğutucu özel gazlar yer alır.İdeal gaz yasasına göre ise bu gazlar çok yüksek basınçlardan düşük basınçlara getirildiğinde ısı kaybederler ve sıcaklıkları düşer. Gazların bu işlemlerden geçirilmesi için ise bir kompresöre yani temelde bir elektrik motoruna ihtiyaç var.Bunun sonucu olarakta yüksek enerji tüketimi ve gürültü meydana geliyor haliyle.Gerçi günümüz motorları öyle ahım şahım ses üretmiyorlar ama sonuçta az da olsa sürekliliği olan bir ses oluşmakta.

Manyetik buzdolapları nasıl çalışıyor ?

1466182587_manyetik-sogutma.jpg

Manyetokalorik etki prensibine dayan bu sistemde ise özel bir manyetik materyaller artan veya azalan bi manyetik etki alanında bulunuyor. Bunun sonucunda maddenin entropisinde yani tanecik düzeninde değişmeler meydana geliyor. Bu değişimler de maddede sıcaklık değişimlerini meydana getiriyor.Soğutucu olarak da gaz değil su kullanılıyor.Sonuçta bu sistem buzdolabının içerisindeki ısıyı çevreye aktarıyor.

Manyetik buzdolaplarının avantajları neler ?

Günümüz buzdolaplarında kimyasallar kullanılıyor ve bu kimyasallar da çevreye zarar veriyor. Fakat manyetik buzdolaplarında soğutucu olarak su kullanılıyor. Bu sıfır zarar demek.Günümüz buzdolaplarının enerji verimliliği oldukça düşük, gürültülü olabiliyorlar ve sık sık bakım gerektiriyorlar. Halbuki manyetik sistemle çalışan buzdolapları günümüz buzdolaplarının yarısı kadar enerji harcyayıp, yarısı kadar ses ve titreşim meydan getiriyor, ayrıca daha az bakım gerektirmekte.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.