Güncel

Dünyanın ilk Terapiksel fotoğrafı

Tam olarak 629 bin 370 fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulan ve 1053 Gigapiksel boyutunda olan çalışma dünya rekorunu kırdı ve ilk Terapiksel fotoğraf oldu.


Fotoğrafta toplam çözünürlüğü ifade eden piksel değeri en ve boy rakamlarının çarpımı ile oluşur. Genelde Megapiksel olarak ifade edilen bu değer arttıkça fotoğraftaki detay da artar. Uzun zamandır birden fazla fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulan Gigapiksel çalışmalar yapılıyordu. Yeni yapılan bir çalışmada ise 1000 Gigapiksel sınırı aşıldı ve Terapiksel bir fotoğraf elde edildi.

GIGAMacro firması tarafından üretilen fotoğraf, Kanada'nın Vancouver şehrinde düzenlenen SIGGraph konferasında sergilendi. 100 kişinin 5 günlük çalışması sonucu ortaya çıkarılan ve yiyeceklerden oluşan mosaik fotoğrafta 60 adet yiyecek dışında sürpriz yumurta bulunuyor.

Fotoğraf 629 bin 370 fotoğrafın birleştirilmesinden meydana geliyor ve eğer 300 dpi baskı alınsaydı boyu NewYork'ta bulunan One World Ticaret Merkezi'nden büyük olacaktı. İnce ve uzun bir fotoğraf olan çalışma 6,571,152 x 160,256 piksel boyutunda. Toplam çözünürlüğü ise 1053 .07 Gigapiksel.Bu değer de 1.053 Terapiksel çözünürlük anlamına geliyor.

Saatte 3000 adet fotoğraf çekebilen özel robotik bir sistem tarafından fotoğraflanan bu özel çalışmada Canon 5Ds Mark III fotoğraf makinesi ve Canon MPE 65 mm objektif kullanılmış. Fotoğrafın üretim aşamasını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafı incelemek isterseniz GIGAMacro şirketinin sitesinden detayları görebilirsiniz.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.