Dünyanın “kapalı kutu”su Kuzey Kore

Dünyanın yörüngesinde dönen Uluslararakı Uzay İstasyonu’ndan çekilen görüntülerde, Kuzey Kore’nin gece tamamen karanlığa gömüldüğü görüntülendi. Işıklar içindeki Güney Kore ile Çin ’in arasında 24 milyon nüfuslu bir ülke değil de deniz varmış algısı yaratan karede, Pyongyang da bu denizin içinde bir ‘ada’ gibi görülüyor. 3.26 million nüfuslu Pyongyang’ın ışık emisyonu da Güney Kore’deki küçük bir kasabanınki kadar oldu.
Dünyanın “kapalı kutu”su Kuzey Kore - Page 1
Dünyanın yörüngesinde dönen Uluslararakı Uzay İstasyonu’ndan çekilen görüntülerde, Kuzey Kore’nin gece tamamen karanlığa gömüldüğü görüntülendi.
Işıklar içindeki Güney Kore ile Çin ’in arasında 24 milyon nüfuslu bir ülke değil de deniz varmış algısı yaratan karede, Pyongyang da bu denizin içinde bir ‘ada’ gibi görülüyor. 3.26 million nüfuslu Pyongyang’ın ışık emisyonu da Güney Kore’deki küçük bir kasabanınki kadar oldu.
Dünyanın “kapalı kutu”su Kuzey Kore - Page 2
Ünlü Fransız fotoğrafçı Eric Lafforgue, uzun yıllar uğraştıktan sonra, Kuzey Kore’ye girme izni aldı ve devletin yanına verdiği rehberler eşliğinde fotoğraflar çekti.
Dünyanın “kapalı kutu”su Kuzey Kore - Page 3
Ancak birisi çimlerde uyurken, diğeri ise sigara içerken çektiği iki fotoğraf yüzünden bir daha Kuzey Kore’ye girişi ömür boyu yasaklandı.
Dünyanın “kapalı kutu”su Kuzey Kore - Page 4
Lafforgue yanındaki resmi devlet görevlisi rehberlere rağmen Kuzey Kore’den çok çarpıcı kareler çekmeyi ve ülke dışına çıkarmayı başardı.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.