Dünyanın sonunu bu robotlar getirebilir mi? - Page 1

Otomasyon Makineleri
Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlığını kazandığında, iş gücünün yüzde 90'ınını tarımla uğraşanlar oluşturuyordu. Bugün ise bu oran yüzde 2. Bunun en önemli sebebi ise tarımın artık otomatik makinelerle yapılması. Wired dergisinin araştırmasına göre, bu yüzyılın sonunda iş gücünün yüzde 70'i makinelerden oluşacak.

Dünyanın sonunu bu robotlar getirebilir mi? - Page 2

Japon Endüstriyel Robotlar
Büyük bir istikrarla robot endüstrisinin hakimi Japonlar. Şu an hali hazırda 250,000 çalışan endüstriyel robotları var. Bir analistin dediğine göre Japonlar robotları iyilik gücü olarak görüyorlar. İnsanların çalışması için hiç iş kalmadığında acaba hala böyle düşünecekler mi?

Dünyanın sonunu bu robotlar getirebilir mi? - Page 3

Robot Ordusu
Savaş her geçen gün daha çok otomatikleşiyor. İnsansız hava araçları binlere kilometre öteden yönlendiriliyor. Son 5 yılda, A.B.D. binlerce uzaktan kontrol eden makineler kullanarak Irak ve Afganistan'da mağaraları patlayıcılardan temizlediler. Günümüzde yine de hala son tetiği insanların çekeceği söyleniyor, ama insanlar daha az işle uğraşmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Dünyanın sonunu bu robotlar getirebilir mi? - Page 4

Baxter
Şu anda robotlar biraz küçük görülse de, Amerika'da ki Baxter isimli robot küçük işler için programlanabiliyor ve daha sonra bağımsız olarak çalışabiliyor. 22,000 dolar değerindeki bu robotu yapan adam, bunun Amerikan endüstrisinde bir rönesans başlatacağını ve küçük fabrikaların büyük fabrikalara kafa tutabileceğini düşünüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.