Güncel

Dünya'nın yeni yarı uydusu keşfedildi

2016 HO3 adlı yeni bir asteroid Dünya'nın yeni yarı uydusu oldu.


İyi de yarı uydu ne ?

Bir gök cisminin 'yarı uydu' diye tabir edilebilmesi için hem gezegeni hem de gezegenin yıldızını eşit sürede turlaması gerekir. Bu şu demek: yeni keşfedilen bu yarı uydumuz hem Dünya'yı hem de Güneş'i eşit sürede turluyor.

NASA tüm dünyayı ve insanlığı ilgilendiren bir açıklama yaptıklarını açıkladı.Uzay ile ilgili büyük araştırmalar yapan kuruluş yeni bir keşfe imza attı: Artık yeni türden bir uydumuz var!

NASA ilk olarak 2016 HO3 isimli bu asteroid'i geçen Nisan ayında incelemeye almıştı.O gün bu gündür asteroid NASA tarafından inceleniyor.Sonunda bu incelemeler açıklamasız kalmıyor ve NASA 2016 HO3'ün yörüngesinin nasıl olduğunu çözmeyi başardıklarını açıklıyor.

Aydan çok uzakta bulunan bu asteroidin 40-120 metre çapları arasında olduğu tahmin ediliyor.Daha yeni keşfedilen bu asteroidi ilginç kılan diğer yanlardan bir tanesi de tam 100 senedir Dünya'yı ve Güneş'i turluyor olması.
İlgili videoyu izleyin:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.