2- Dünya`yı makinalarla beslemek:
Bilimadamı Harry Gray 1982`de bulduğu elektron tüneli molekül zinciriyle protein üretmeyi keşfetti. Bu keşif sayesinde yapılabilecek makinalar, bitki,güneş enerjisi panelleri, fosil yakıtlarından elde edilen enerjinin yerini alabilir. Gray`in ilk geliştirdiği biyolojik makina çok kırılgan ve yetersizdi. Gray umutlu olduğunu söyleyerek "Tüm çabamız bir yakıt üretmek ve Dünya`yı kurtarmak" diye konuştu.

3- Kablosuz ağ spreyleri:
2020 yılına gelindiğinde kablosuz ağ teknolojisi marketinin 4.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. En yaratıcı fikri Chamtech şirketi geliştirdi. Piyasaya içi milyonlarca nano-kapasitör sıvı taşıyan bir sprey sunan Chamtech bu sayede sıkılan alanda dalgaların daha iyi alınmasını sağlıyor.

4- Çölleri enerjiye çevirmek:
Dünyadaki tüm çöllerdeki altı saatlik güneş ışığıyla insanlığın bir yıllık enerji ihtiyacı karşılanabilir. Akdeniz çevresindeki ülkeler "Desertec" (Çöl Teknolojisi) ismini verdikleri proje için anlaşmak üzere. Proje ile 2090 kilometre kare alana kurulacak güneş panelleri Avrupa`nın 2050`ye kadar ihtiyacı olan enerjinin yüzde 20`si karşılanmış olacak.

5- Akıllı lensler:
Google`ın akıllı gözlüğü konuşulurken projenin mucidi Profesör Babak Parviz çoktan dijital bir lens için çalışmalara başladı. Parviz düşündüğü `lenslerle insanların telefon ya da bilgisayarlara ihtiyaçları kalmayacağını` söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.